Aktualności
30.12.2021

M-Sport Panda Pokaz możliwości

M-Sport, brytyjskie zakłady kojarzone przede wszystkim z rajdowymi autami Forda oraz wyścigowymi samochodami Bentley'a, podjęły się zupełnie nowego wyzwania, sięgając do zupełnie innej beczki. Tym razem na warsztat wzięto... starą Pandę 4x4 ze stajni Fiata. Efekt: rajdowy potwór, który przywodzi na myśl legendarną grupę B.

Na liście ostatnich zajęć M-Sport znajdziemy produkcję takich pojazdów, jak Ford Fiesta klasy WRC oraz Bentley Continental klasy GT3. Najnowszy projekt to coś zupełnie innego. Wszystko zaczęło się od zwykłej, drogowej Pandy 4x4 z lat osiemdziesiątych, która po miesiącach planowania, projektowania i budowy opuściła warsztat w Dovenby Hall jako rasowa rajdówka gotowa na podjęcie każdego wyzwania. Jedyne w swoim rodzaju auto czerpało pełnymi garściami z rajdowej Fiesty R5 pierwszej generacji, którą od 2013 roku wyprodukowano w zakładach M-Sport w liczbie 294 egzemplarzy.

M-Sport Panda

W unikatowej Pandzie od M-Sport z oryginału pozostała właściwie tylko skorupa nadwozia, które zostało poszerzone aż o 360 milimetrów. Wszystko po to, aby połączyć z nim podwozie oraz układ napędowy z Fiesty, zainstalować klatkę bezpieczeństwa, kubełkowe fotele, szerokie ogumienie, wyposażenie zgodne z normami FIA i nowe elementy poszycia z tworzyw sztucznych oraz włókien węglowych. Jednocześnie o prawie trzydzieści centymetrów zwiększono rozstaw osi. Nowa deska rozdzielcza została zaprojektowana tak, aby przypominała oryginalną Pandę, a na tylnej klapie wytłoczono tradycyjne oznaczenie "Panda 4x4".

M-Sport Panda

Sercem Pandy została 1,6-litrowa, turbodoładowana jednostka z rodziny EcoBoost, która generuje około 300 koni mechanicznych oraz 450 niutonometrów. Napęd przenoszony jest na obie osie poprzez sekwencyjną skrzynię Sadev o pięciu biegach oraz przygotowane specjalnie na potrzeby tego projektu mechanizmy różnicowe z przodu i z tyłu. Panda otwiera zupełnie nowy rozdział w historii brytyjskich zakładów jako pierwszy samochód firmowany przez oddział do zadań specjalnych M-Sport Special Vehicles. Od teraz można zgłaszać się do M-Sport z pomysłem na realizację własnego, unikatowego pojazdu wyścigowego lub rajdowego.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje