Aktualności
25.11.2021

Hyundai Grandeur Heritage Series Symboliczne znaczenie

Hyundai Motor Company świętuje w tym roku trzydzieste piąte urodziny limuzyny Grandeur, która do tej pory doczekała się już siedmiu generacji. Świętuje w sposób dość nietypowy: w ramach projektu Heritage Series przygotowano koncept elektrycznego restomoda bazującego na kanciastym oryginalne z lat osiemdziesiątych.

Grandeur pierwszej generacji pojawił się na wybranych rynkach w 1986 roku i nie grzeszył oryginalnością. Model był bliźniakiem jednego z projektów japońskiego Mitsubishi, a do jego napędu zaprzęgnięto rzędowe czwórki i widlastą szóstkę. Grandeur drugiej serii miał identyczne korzenie, a dopiero trzecia generacja, która zadebiutowała w 1998 roku, była samodzielnym przedsięwzięciem Hyundai'a. Duża, luksusowa limuzyna rozpoczęła wtedy między innymi podbój rynków północnoamerykańskich, które opuściła po sezonie 2017 i premierze szóstej generacji. Na naszym kontynencie model ten nie jest oferowany w ogóle.

Hyundai Grandeur Heritage Series

W tym roku Grandeur pierwszej generacji obchodzi swoje trzydzieste piąte urodziny. Z tej okazji Hyundai zabrał się za przygotowanie specjalnego egzemplarza w ramach projektu Heritage Series. To nie pierwszy i pewnie nie ostatni tego typu pojazd: w kwietniu tego roku worek z takimi pomysłami otworzył restomod kompaktu Pony z 1975 roku. Tak samo, jak poprzednio do klasycznego Grandeura przemycono rozwiązania stylistyczne i technologiczne prosto z współcześnie produkowanych modeli koreańskiej marki i pokazanych w ostatnich latach konceptów. Mamy tu m.in. panoramiczną, cyfrową deskę rozdzielczą, wielofunkcyjną kierownicę z wyświetlaczem, rozpikselowane światła z przodu i z tyłu - Parametric Pixel - oraz zmieniony całkowicie wystrój wnętrza, w którym zachowano klimat lat osiemdziesiątych.

Hyundai Grandeur Heritage Series

W środku limniczny znalazła się również specjalnie zaprojektowany system nagłośnienia z osiemnastoma głośnikami, który został przygotowany na zasadzie hali koncertowej. Do tego stopnia, że na wyświetlaczu obok kierowcy możemy wyświetlić klawisze pianina i zagrać coś własnoręcznie. Trzybryłowy Grandeur Heritage Series pozbył się oryginalnego, spalinowego układu napędowego. Na pokład miał trafić zupełnie nowy, elektryczny układ rodem z seryjnie produkowanych modeli Hyundai'a. Niestety marka nie zdradza na jego temat żadnych szczegółów. Już teraz Hyundai zapowiada, że jego specjaliści z Hyundai Design Centre pracują nad kolejnymi konceptami z rodziny Heritage Series.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje