Aktualności
04.05.2021

Cadillac Lyriq Miejsce zarezerwowane

Niecałe osiem miesięcy po premierze konceptu Cadillac prezentuje światu wersję seryjną swojego najnowszego modelu, który poprowadzi markę ku elektrycznej przyszłości. Mowa o luksusowym SUV'ie, któremu dano na imię Lyriq. Model ma wyznaczyć kierunek, w którym Cadillac będzie sumiennie podążał do końca aktualnej dekady.

Seryjny Lyriq pozostaje wierny konceptowi, od którego różni się tylko detalami: tam, gdzie brakowało jeszcze świateł pojawiły się pełnowymiarowe światła, tam, gdzie brakowało miejsc na czujniki pojawiły się ukryte we wcięciach i zagłębieniach czujniki, zainstalowano pełnowymiarowe lusterka boczne i zwykłe klamki, w każdym rogu wepchnięto 20-calowe felgi z opcją instalacji zestawu powiększonego do 22 cali, a przed kierowcą rozpostarto cyfrową, zakrzywioną deskę rozdzielczą o przekątnej trzydziestu trzech cali. Maszyna mierzy prawie pięć metrów długości i waży na starcie co najmniej 2545 kilogramów.

Cadillac Lyriq

Lyriq bazuje na modularnym podwoziu Ultium Platform z koncernu General Motors, które w tym przypadku sprowadza się do umieszczonych w podłodze litowo-jonowych baterii o pojemności 100 kilowatogodzin oraz jednego silnika elektrycznego, który posadzono na tylnej osi. Cadillac mówi o mocy około 345 koni mechanicznych oraz maksymalnym momencie obrotowym 440 niutonometrów. Zasięg na jednym ładowaniu baterii miałby przekraczać 480 kilometrów. Lyriq będzie gotowy do ładowania z publicznych stacji DC z mocą do 190 kW oraz domowych stacji AC o mocy 19,2 kW, które pozwolą na uzupełnienie baterii na kolejne 85 kilometrów w czasie około godziny. W ciągu dziesięciu minut ładowania ze stacji z mocą 190 kW mamy naładować samochód na kolejne 120 kilometrów.

Cadillac Lyriq

Na wyposażeniu modelu Lyriq znajdzie się m.in. adaptacyjne zawieszenie, systemy wspomagania kierowcy i jazdy automatycznej Super Cruise, regulowany system odzyskiwania energii kinetycznej z hamowania oraz nagłośnienie AKG Studio z dziewiętnastoma głośnikami. Rezerwacje na terenie USA ruszą w sierpniu tego roku, a produkcja modelu ma rozpocząć się oficjalnie na początku przyszłego roku. Baterie będą produkowane w nowych zakładach powstałych we współpracy z LG Energy Solution. Cadillac deklaruje, że cennik Lyriqa ma startować z poziomu niespełna 60 tysięcy dolarów, nie wliczając podatków i innych opłat (aktualnie to równowartość około 225 tysięcy złotych). Lyriq poprowadzi amerykańską markę ku transformacji w producenta samochodów o napędzie elektrycznym.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje