Aktualności
13.11.2020

Porsche 919 Street Misja niemożliwa

Placówka rozwojowa Porsche w Weissach to miejsce narodzin wielu fascynujących projektów, z których tylko niektóre ujrzały światło dzienne jako auta seryjne, wyścigowe lub koncepty. W tym tygodniu Porsche wypuściło na światło dzienne kilkanaście aut, które do tej pory pozostawały tajemnicą. A wśród nich: drogowe super coupe bazujące na wyścigowym 919 Hybrid!

Model 919 Hybrid, wyścigowy prototyp klasy LMP1, startował w długodystansowych mistrzostwach świata World Endurance Championship przez cztery sezony w latach 2014-2017. Porsche zdobyło w tym czasie trzy tytuły mistrzów świata wśród kierowców, trzy tytuły mistrzów świata wśród konstruktorów i trzy razy zwyciężyło w 25-godzinnym wyścigu Le Mans! Niezwykle skomplikowaną maszynę napędzał umieszczony centralnie, spalinowy silnik V4 o pojemności dwóch litrów z turbodoładowaniem, silnik elektryczny na przedniej osi, litowo-jonowe baterie oraz systemy odzyskiwania energii kinetycznej z układu hamulcowego i cieplnej z układu wydechowego. Maksymalna moc układu napędowego dochodziła do tysiąca koni mechanicznych!

Porsche 919 Street

Prace nad drogowym, zaprojektowanym trzy lata temu bliźniakiem 919 podjęto gdy było już wiadomo, że Porsche wycofa się z World Endurance Championship i wyścigowe technologie odejdą do historii. Coupe 919 Street miało dysponować układem napędowym zaadoptowanym z samochodu torowego, który miałby wprawiać w ruch obie osie i dostarczać w sumie do 900 koni mechanicznych. Porsche miało poważnie myśleć o wprowadzeniu takiej właśnie maszyny na drogi, ale jej los miały przekreślić komplikacje związane z przystosowaniem silnika V4 i pozostałych podzespołów do wszystkim norm obowiązujących samochody produkowane seryjnie. Całe przedsięwzięcie skończyło w archiwach Porsche, a sam samochód powstał tylko jako gliniany model w pełnej skali.

Porsche 919 Street

Model 919 Street to tylko jeden z kilkunastu nieznanych do je pory konceptów Porsche, które ujawniono w ramach projektu "Porsche Unseen". Całemu zamieszaniu towarzyszy książka pod tym samym tytułem, wydana przez Delius Klasing, a w enigmatycznym gronie znalazły się między innymi auta inspirowane klasycznymi modelami 904, 906 i 917, projekty nawiązujące do sukcesów marki w wyścigu Le Mans i Rajdzie Paryż-Dakar, alternatywy dla Panamery czy Taycana, a także... sportowy, jednobryłowy minivan adresowany dla całej rodziny. Większość z nich powstała jedynie jako statyczne modele w skali 1:1, ale niektóre to ukończone, jeżdżące samochody. W przyszłym roku niektóre z projektów mają stanąć na okolicznościowej wystawie w fabrycznym muzeum marki w Stuttgarcie.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje