Aktualności
12.08.2020

Ariel Nomad R Szczególne względy

Ariel Motor Company przygotowało kolejne wcielenie modelu Nomad, spartańskiej terenówki, która zadebiutowała jakieś pięć lat temu. Tym razem mamy do czynienia z limitowaną maszyną, która trafi tylko do garstki wybrańców. Oto Nomad R, maszyna czerpiąca pełnymi garściami między innymi z modelu Atom, w którym pracowała widlasta ósemka.

Pierwszy Nomad zadebiutował w 2015 roku i dysponował mocą około 235 koni mechanicznych. Kilkanaście miesięcy później pojawiła się opcja uzbrojenia silnika w sprężarkę, która podnosiła moc o ponad 90 KM. Teraz mamy do czynienia z Nomadem R, na pokładzie którego w miejscu 2,4-litrowego silnika Hondy typu K24 umieszczono 2-litrowy motor typu K20Z3 tego samego producenta ze sprężarką typu Eaton produkcji Ariela. Nowa jednostka dostarcza 340 przy 7,6 tysiącach obrotów na minutę oraz 330 niutonometrów przy 5,5 tysiącach obrotów na minutę. Tak mocnego Nomada do tej pory jeszcze nie było.

Ariel Nomad R

Umieszczoną przy tylnej osi jednostkę napędową połączono z najnowszą, sekwencyjną skrzynią biegów Sadev o sześciu przełożeniach, której poprzednie wcielenia wykorzystywano na pokładzie modelu Atom 3.5R oraz Atom V8. Biegi zmieniamy łopatką po prawej stronie kierownicy: pociągnięcie aby zmienić bieg na wyższy, popchnięcie aby zmienić bieg na niższy. Układ napędowy przewiduje automatyczne dopasowanie obrotów silnika, bo pozwala m.in. na zmianę biegów bez odejmowania pedału gazu. Nomad R został wyposażony także w nowe, regulowane amortyzatory Bilstein i sprężyny Eibach, 18-calowe felgi z ogumieniem Yokohama A052, zaciski hamulcowe Alcon i nowe fotele.

Ariel Nomad R

Ariel Nomad R z napędem przenoszonym wyłącznie na tylną oś ma rozpędzać się do sześćdziesięciu mil na godzinę w czasie zaledwie 2,9 sekund i rozwijać prędkość maksymalną prawie dwustu dwudziestu kilometrów na godzinę. Angielskie zakłady z Crewkerne wyprodukują jedynie pięć egzemplarzy. Każdy będzie budowany przez jednego mechanika i dopasowany do indywidualnych potrzeb właściciela. Cena: 64,5 tysięcy funtów plus VAT i lokalne opłaty (aktualnie to równowartość około 315 tysięcy złotych).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje