Aktualności
03.07.2020

AC Cobra Series 1 58 lat później

Anglicy wznawiają produkcję słynnej Cobry pierwszej serii, którą na początku lat sześćdziesiątych wymyślił Carroll Shelby. Oryginalny model odniósł ogromny sukces, a jego niezliczone repliki oraz serie kontynuacyjne od AC Cars oraz Shelby American produkowane są do dnia dzisiejszego. Najnowsze wznowienie zainteresowało się elektrycznością.

Wznowiona Cobra Series 1 to roadster wzorowany na oryginalne z 1962 roku, który pod doskonale znanymi kształtami skrywa zupełnie nowy, elektryczny układ napędowy. To pierwszy tego typu pojazd firmowany przez markę AC, która tym sposobem chce upewnić się, że Cobra ma przed sobą przyszłość. Tak samo, jak w przypadku pierwszej Cobry, roadster będzie produkowany na bazie drabinowej ramy, którą przystosowano między innymi do niesienia pakietu baterii. Takie elementy, jak układ kierowniczy, hamulcowy oraz zawieszenie zostały zaprojektowane zgodnie ze współczesnymi standardami. Karoseria będzie produkowana z wysokiej jakości materiałów kompozytowych, a dwuosobowa kabina ma przypominać tą z oryginału.

AC Cobra Series 1

Elektryczna Cobra ma dysponować mocą 230 kilowatów i maksymalnym momentem obrotowym 500 niutonometrów (250 Nm w trybie ciągłym). Moc 313 koni mechanicznych będzie miała do czynienia z masą niespełna 1250 kilogramów. Samochód ma rozpędzać się do setki w czasie 6,7 sekundy. AC Cars umieści na pokładzie baterie o pojemności 54 kilowatogodzin, które mają pozwalać na przejechanie około 240 kilometrów. Cobra Series 1 Electric zostanie zbudowana w liczbie tylko 58 egzemplarzy - to nawiązanie do 58 lat, które minęły od debiutu pierwszej Cobry. Pojazd wyceniono na 138 tysięcy funtów plus lokalne opłaty (aktualnie to równowartość około 685 tysięcy złotych).

AC Cobra Series 1

Na amatorów oczekujących od Cobry ryku silnika spalinowego będzie czekała Cobra 140 Charter Edition z 2,3-litrowym, turbodoładowanym silnikiem o czterech cylindrach w rzędzie. Moc około 350 KM i moment obrotowy 440 Nm pozwolą na rozwinięcie prędkości 100 km/h w samochodzie ważącym około 1100 kilogramów w czasie około sześciu sekund. Charter Edition powstanie w licznie ograniczonej do 58 egzemplarzy w cenie co najmniej 85 tysięcy funtów każdy (obecnie to równowartość około 420 tysięcy złotych). AC Cars, działające nieprzerwanie od 1901 roku, wyprodukuje w sumie 116 sztuk wznowionej Cobry. Co dalej? Tego dokładnie nie wiadomo, ale firma daje do zrozumienia, że ma ambitne plany.

Skomentuj na forumUdostępnij