Aktualności
15.06.2020

Prodrive BRX T1 Pustynny rajd

Po kilku miesiącach od pierwszych deklaracji brytyjskie Prodrive ujawniło szczegóły na temat swojego najnowszego projektu. Specjaliści od samochodów wyścigowych i rajdowych tym razem wzięli na celownik Rajd Dakar, na potrzeby którego powstaje maszyna nosząca oznaczenie T1. Samochód wystartuje w imprezie pod szyldem zespołu Bahrain Raid Xtreme.

Prace nad pojazdem budowanym od zera trwają już od ponad roku, a pierwsza sztuka jest obecnie składana w zakładach Prodrive w Banbury na terenie Wielkiej Brytanii. Za wygląd samochodu odpowiada między innymi studio prowadzone przez Iana Calluma, znanego przede wszystkim z pracy dla Jaguara oraz Aston Martina. Ze względu na swoje przeznaczenie T1 będzie bestią opierającą się o układ przeniesienia napędu na obie osie oraz benzynowy silnik o pojemności trzech i pół litra, widlasty motor o sześciu cylindrach z turbodoładowaniem. Kto poprowadzi T1? Ekipa Bahrain Raid Xtreme tego jeszcze nie zdradziła.

Prodrive BRX T1

Maszyna budowana jest na stalowej ramie przestrzennej, którą przykryje karoseria z włókien węglowych o długości około 4,5 metra. Silnik będzie umieszczony z przodu, za przednią osią. Docelowo jednostka napędowa ma dostarczać do 410 koni mechanicznych oraz 700 niutonometrów, współpracować z sekwencyjną skrzynią o sześciu biegach oraz mechanizmami różnicowymi na przedniej i tylnej osi oraz mechanizmem centralnym. Zbiornik paliwa pozwoli na zatankowanie aż 500 litrów, a masa całego samochodu na sucho osiągnie jakieś 1850 kilogramów. Na pokładzie znajdą się m.in. hydrauliczne podnośniki oraz po dwa regulowane amortyzatory na każde koło.

Prodrive BRX T1

Model T1 powstaje specjalnie z myślą o przyszłorocznym Rajdzie Dakar, do którego można zgłaszać się od dnia dzisiejszego. Imprezę, czterdziestą trzecią edycję rajdu, zaplanowano na styczeń przyszłego roku na zupełnie nowej trasie w Arabii Saudyjskiej, którą odwiedzono w tym roku. Rajd ciągnący się przez kilkanaście dni wystartuje i zakończy się w miejscowości Jeddah. W tym stuleciu Rajd Dakar odwiedzał Europę, Azję oraz Amerykę Południową, a w tytułowym Dakarze ostatni raz pojawił się w sezonie 2007. Po wznowieniu rajdu w nowym formacie w 2009 roku triumfowali tu kierowcy Mini (pięć razy, wliczając tegoroczne zmagania), Volkswagenów (trzy razy), Peugeotów (trzy razy) oraz Toyoty (raz).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje