Aktualności
24.04.2020

Ford Mustang Cobra Jet 1400 Pokazowe doświadczenia

Limitowane, przygotowane fabrycznie Mustangi, Camaro czy Challengery do wyścigów równoległych są od dawna stałym elementem krajobrazu amerykańskiej motoryzacji. Krajobrazu, którego wspomniany skrawek na zachodzące zmiany technologiczne i obyczajowe nie pozostaje obojętny. Oto najnowsze dzieło oddziału Ford Performance, elektryczny Mustang Cobra Jet 1400.

Marka Cobra Jet jest niemal tak wiekowa, jak sam Mustang: pierwsze modele z silnikami określanymi takim mianem, wówczas aż siedmiolitrowymi, ukazały się pod koniec lat siedemdziesiątych. Dwa lata temu zadebiutował urodzinowy, dedykowany wyścigom na ćwierć mili i tym podobnym, Mustang Cobra Jet na pięćdziesiątą rocznicę narodzin pierwszego przodka, który dysponował około 340 KM i dopuszczony był do zwykłego ruchu drogowego. Współczesną maszynę, nie mającą prawa do wyjazdu na zwykłe drogi, wyposażono w V8 powiększone do 5,2 litra i połączone z 3-litrową sprężarką Whipple.

Ford Mustang Cobra Jet 1400

Tegoroczny Mustang Cobra Jet 1400 to bestia nieco innego typu. Najnowszy prototyp oddziału Ford Performance to pierwszy, fabryczny dragster amerykańskiej marki o napędzie elektrycznym. W celu przygotowania nietypowego auta Ford połączył siły z takimi firmami, jak MLe Racecars (budowa samochodów), Watson Engineering (podwozie, klatka bezpieczeństwa), AEM EV (oprogramowanie i systemy sterowania układem napędowym) oraz Cascadia (silniki elektryczne, przetwornice). Elektryczna maszyna ma dysponować mocą przekraczającą 1400 koni mechanicznych i momentem obrotowym przeszło 1500 niutonometrów! Pozostałe parametry układu napędowego, wliczając rodzaj baterii oraz ich pojemność, pozostają na razie tajemnicą.

Ford Mustang Cobra Jet 1400

Konstruktorzy oceniają, że Mustang Cobra Jet 1400 w sprincie na dystansie ćwiartki mili - 402 metry - zbliży się do granicy ośmiu sekund przy maksymalnej prędkości około 275 kilometrów na godzinę. W najbliższych tygodniach i miesiącach maszyna będzie przechodzić testy i modyfikacje, aby być gotową na pokazanie się publicznie w zawodach w drugiej połowie tego roku. Planów na sprzedaż i produkcję na razie nie ma (ostatni, spalinowy Mustang Cobra Jet sprzedawany był w puli limitowanej do 50 egzemplarzy). Mustang Cobra Jet 1400 jest na razie zbudowanym tylko w jednym egzemplarzu prototypem, który ma przyczynić się do rozwoju nowych technologii... oraz promocji drogowego, elektrycznego modelu Mustang Mach-E.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje