Aktualności
17.03.2020

Cupra e-Racer Wartości marki

Marka Cupra, na której spoczęła odpowiedzialność za promowanie i sprzedaż najmocniejszych i najszybszych modeli ze stajni hiszpańskiego Seata zapowiadała dwa lata temu, że wyruszy na podbój torów wyścigowych z autem elektrycznym. Zapowiedzi podparto od razu konceptem, a dziś można mówić już do dojrzałym projekcie. Jest nim model e-Racer.

Cupra e-Racer to kompan modelu Leon Competicion, z którym zadebiutował razem z drogowym Leonem. Spalinowy Competicion został stworzony na potrzeby zawodów dopuszczających samochody klasy TCR, a do jego maskę trafił dwulitrowy, turbodoładowany silnik o mocy 340 koni mechanicznych. Model e-Racer to maszyna zbudowana z myślą o nowej, elektrycznej serii wyścigowej Pure ETCR, na którą zbroją się też takie marki, jak Hyundai, Romeo Ferraris (auto na bazie Alfy Romeo) oraz chińskie Lisheng Shanghai Racing, które prawdopodobnie przygotuje maszynę pod marką MG.

Cupra e-Racer

Koncepcyjny e-Racer sprzed dokładnie dwóch lat dostarczał maksymalnie 680 KM i w trybie ciągłym ponad 400 KM. Samochód w wersji finalnej będzie legitymował się podobnymi osiągami. Do jego napędu mają służyć aż cztery jednobiegowe silniki elektryczne o maksymalnej mocy 680 koni mechanicznych i momencie obrotowym 960 niutonometrów, które będą podłączone pod chłodzoną cieczą paczkę baterii o pojemności 65 kilowatogodzin. Cupra e-Racer ma rozpędzać się do setki w czasie 3,2 sekundy i rozwijać prędkość maksymalną 270 kilometrów na godzinę.

Cupra e-Racer

Seria Pure ETCR ma wystartować w przyszłym roku w formacie losowych sprintów na kilka samochodów, które będą wyłaniać uczestników finału. Dla marki Cupra mają wystartować Mattias Ekström oraz Jordi Gené. Ekstrom ma na koncie mistrza wyścigów turystycznych w Szwecji, dwa mistrzowskie tytuły serii DTM, mistrzostwo świata w rallycrossie i klasową wygraną w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgringu. Gené na początku lat dziewięćdziesiątych wygrywał wyścigi Formuły 3 oraz Formuły 3000, a potem sięgnął po tytuł mistrza turystyków w Hiszpanii, klasową wygraną w 24-godzinnym wyścigu Le Mans oraz liczne zwycięstwa w wyścigach mistrzostw świata samochodów turystycznych.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje