Aktualności
14.03.2020

BAC Mono Ponad oczekiwania

Po ponad dziesięciu latach od debiutu pierwszego, jednoosobowego Mono brytyjskie Briggs Automotive Company prezentuje zupełnie nową, drugą generację swojej niezwykłej maszyny. Sportowy, bezkompromisowy samochód, który nie ma właściwie bezpośredniej konkurencji w nowym wydaniu jest jeszcze lżejszy, jeszcze mocniejszy i jeszcze szybszy.

Oferta Briggs Automotive Company adresowana jest do bardzo wąskiego grona odbiorców z dość nietypowymi potrzebami, które w każdym calu ucieleśnia jednoosobowe, odkryte Mono utrzymane w duchu bolidów pokroju Formuły 1. W tym roku produkcję pierwszej serii zakończyć ma limitowany do trzech egzemplarzy, specjalnie wykończony Mono One, a w ubiegłym roku drogę dla zupełnie nowej, drugiej generacji przetarł turbodoładowany, limitowany do trzydziestu egzemplarzy Mono R z jednostką napędową o mocy 345 koni mechanicznych i masą zredukowaną do 555 kilogramów.

BAC Mono

W drugiej generacji Mono nie zachował się ani jeden stary panel wykonanej z włókien węglowych karoserii, która wzmacniana jest teraz w całości powłoką z grafenu. Zupełnie nowe są takie elementy, jak oświetlenie w technologii LED, lekkie felgi z ramionami z aluminium i obręczami z włókien węglowych, których zaprojektowanie umożliwiło oprogramowanie AI firmy Autodesk, układ hamulcowy z podzespołami od AP Racing czy wyposażenie i wykończenie ciasnego kokpitu. BAC produkuje teraz wiele części do Mono na drodze druku 3D. Nowy Mono waży tylko 570 kilogramów i jest o 10 kilogramów lżejszy od swojego poprzednika.

BAC Mono

Mono drugiej generacji przesiadł się na jednostkę turbodoładowaną, do której powietrze dostarczane jest bocznymi wlotami (wlot nad głową kierowcy przeszedł do historii). Umieszczony centralnie 4-cylindrowy silnik z rodowodem Forda, który przeszedł tuning u Mountune legitymuje się pojemnością 2,3 litra, mocą około 335 koni mechanicznych i maksymalnym momentem obrotowym przekraczającym 400 niutonometrów. Osiągi: setka w niecałe trzy sekundy i maksymalnie nawet 275 kilometrów na godzinę. BAC przyjmuje już zamówienia na nowe Mono. Ceny zaczynają się od prawie 166 tysięcy funtów (aktualnie to równowartość co najmniej 800 tysięcy złotych).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje