Aktualności
14.03.2020

Apex AP-0 Liczby zespolone

Podczas kameralnego spotkania w Londynie ze swoim pierwszym samochodem o napędzie elektrycznym pokazało się Apex Motors, które swoją premierę zaplanowało oryginalne na odwołany salon samochodowy w Genewie. Brytyjska firma zaprezentowała wszystkim zgromadzonym niewielkie coupe o oznaczeniu AP-0, które miałoby wkrótce wyjechać na publiczne drogi.

Apex Motors działa oficjalnie dopiero od 2018 roku i ma w swoich szeregach między innymi inżynierów z doświadczeniem w Formule 1. Do tej pory firma wylansowała spartańskiego speedstera AP-1, który waży tylko 620 kilogramów i napędzany jest 405-konnym silnikiem spalinowym od Forda. Nowy model AP-0 z zamkniętym nadwoziem to coś zupełnie innego, choć w obu projektach nie zabraknie podobnych rozwiązań. Pierwsze z nich to baza w postaci lekkiego kadłuba z włókien węglowych oraz aluminium. Z włókien węglowych wykonano również karoserię z charakterystyczną "płetwą". Kształty AP-0 zaprojektował Guy Colborne, który w swojej karierze pracował dla takich marek, jak Opel, BMW, Daewoo, Ford oraz TWR.

Apex AP-0

AP-0 waży tylko 1200 kilogramów, z których aż 550 kilogramów stanowią litowo-jonowe baterie, które umieszczono w podłodze. Układ napędowy generuje maksymalnie około 655 koni mechanicznych oraz 580 niutonometrów, które lądują wyłącznie na tylnych kołach. Osiągi: setka w zaledwie 2,3 sekundy i maksymalnie ponad 305 kilometrów na godzinę. Baterie o pojemności 90 kilowatogodzin mają pozwalać na pokonanie do 320 kilometrów (według norm WLTP). W przypadku podłączenia samochodu do stacji szybkiego ładowania będzie można uzupełnić baterie od niemal zera do 80% w czasie około piętnastu minut.

Apex AP-0

Na tym możliwości AP-0 się nie kończą. Maszyna zostanie uzbrojona w szereg nowoczesnych rozwiązań z zakresu elektroniki oraz oprogramowania, między innymi: ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) z czujnikami LiDAR (Light Detection and Ranging) na dachu i funkcjami jazdy autonomicznej, wyświetlacz holograficzny z funkcjami rozszerzenia rzeczywistości oraz asystent AR Race Instructor, który zadba o szlifowanie naszych umiejętności prowadzenia samochodu po torze wyścigowym. Apex zamierza uruchomić produkcję AP-0 pod koniec 2022 roku w cenie od 150 tysięcy funtów za sztukę (plus lokalne podatki). Obecnie to równowartość około 725 tysięcy złotych.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje