Aktualności
09.03.2020

DS Aero Sport Lounge Sztuka podróżowania

W świecie zdominowanym przez crossovery, SUV'y i inne wynalazki niedawne uzupełnienie oferty DS Automobiles o klasyczną limuzynę może wydawać się posunięciem nielogicznym. Ale to nie wszystko, czym francuska marka zajmowała się w ostatnim czasie. Na obowiązujące trendy odpowiada zupełnie inny projekt, koncept Aero Sport Lounge.

Koncept, który miał zadebiutować na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie (odwołanym z powodu epidemii koronawirusa), został pokazany podczas kameralnej odsłony w Paryżu jako kompan limuzyny DS 9, według twórców pierwszego, francuskiego krążownika z wyższej półki od przeszło pół wieku. Aero Sport Lounge również nie grzeszy małymi rozmiarami: samochód ma 493 centymetry długości, 185 centymetrów szerokości i stoi na kołach o łącznej średnicy aż 690 milimetrów (felgi w rozmiarze dwudziestu trzech cali).

DS Aero Sport Lounge

Aero Sport Lounge wykorzystuje modułową platformę EMP2 (Efficient Modular Platform 2), na której zbudowano również limuzynę DS 9. Jego nadwozie idzie w kierunku wyznaczonym przez inne koncepty i seryjne modele DS, luksusowej marki wydzielonej z szeregów Citroena, a luksusowa kabina ma ucieleśniać koncepcję jeżdżącego salonu. Wszystkie elementy sterujące oraz wyświetlacze mają być w środku zredukowane do minimum, a komunikacja z maszyną ma odbywać się między innymi poprzez gesty oraz ultradźwięki w ramach środowiska przygotowanego wspólne z firmą Ultraleap.

DS Aero Sport Lounge

Na pokładzie konceptu ulokowano elektryczny układ napędowy typu E-Tensie (właśnie takie oznaczenie DS wymyśliło dla swoich wszystkich zelektryfikowanych modeli). W tym przypadku mamy do czynienia z silnikiem elektrycznym o mocy aż 680 koni mechanicznych, który czerpię energię z baterii nowej generacji o pojemności 110 kilowatogodzin. Francuzi wyliczają, że taki zestaw ma pozwalać na wybranie się w 650-kilometrową podróż bez zatrzymywania i rozpędzenie się od zera do stu kilometrów na godzinę w czasie zaledwie 2,8 sekundy. Na razie nie wiadomo czy koncept Aero Sport Lounge znajdzie odzwierciedlenie w samochodach produkowanych seryjnie.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje