Aktualności
02.03.2020

Alfa Romeo Giulia GTA Odnowienie legendy

W czerwcu Alfa Romeo będzie świętować sto dziesiątą rocznicę swojej działalności. Specjalnie z tej okazji przygotowano model przeznaczony dla najbardziej zagorzałych miłośników i kolekcjonerów włoskiej marki: sportową limuzynę Giulia GTA, która nawiązuje do wyścigowej Alfy Romeo o tej samej nazwie sprzed pięćdziesięciu pięciu lat.

Pierwsza Giulia GTA powstała w 1965 roku w oddziale Autodelta, dedykowanym wyścigowym samochodom Alfy Romeo, i wyróżniała się masą zmniejszoną do zaledwie 745 kilogramów oraz silnikiem o mocy podniesionej do 170 KM. Dzisiejsza Giulia GTA bazuje na Giulii Quadrifoglio, w porównaniu do której zrzucono około 100 kilogramów i dodano 30 koni mechanicznych. Niższa waga nowej maszyny wynika przede wszystkim z szerokiego zastosowania elementów z włókien węglowych (zderzaki, maska silnika, dach, dyfuzor i inne), aluminium i tytanu (nowy układ wydechowy Acrapovica) oraz szyb z Lexanu. Maszynę postawiono na podwoziu z nowym zawieszeniem i zwiększonym o 50 milimetrów rozstawem kół z przodu i z tyłu.

Alfa Romeo Giulia GTA

Mocarną Giulię poznamy między innymi po nowych felgach o średnicy 20 cali, węglowo-ceramicznych tarczach hamulcowych od Brembo oraz pakiecie aerodynamicznym przygotowanym przez Saubera, który od kilku lat startuje w Formule 1 pod szyldem Alfa Romeo Racing. Dla tych, dla których zwykła GTA z miejscem dla czterech osób jest zbyt cywilizowana przewidziano wersję GTAm. Znaki rozpoznawcze? To rozbudowany pakiet aerodynamiczny z wielkim skrzydłem z tyłu i ruchomym splitterem z przodu, kubełkowe fotele dla kierowcy i pasażera oraz brak foteli z tyłu, których miejsce zajął pałąk bezpieczeństwa z mocowaniem 6-punktowych pasów bezpieczeństwa oraz wnęki na kaski i gaśnicę.

Alfa Romeo Giulia GTAm

Giulię GTA napędza podwójnie turbodoładowane V6 o pojemności 2,9 litra, którego moc została zwiększona do 540 koni mechanicznych. Stosunek masy do mocy: tylko 2,82 kilograma na koń mechaniczny. Sprint od zera do stu kilometrów na godzinę: skromne 3,6 sekundy. Produkcja Giulii GTA, wliczając GTAm, będzie limitowana do zaledwie 500 egzemplarzy (każdy z numerowaną tabliczką znamionową), które można rezerwować od chwili premiery... o ile jeszcze jakieś zostały. Każdy z przyszłych właścicieli auta zostanie objęty programem indywidualnego zamawiania, konfiguracji i nauki bezpiecznej jazdy, a oprócz samochodu otrzyma szyty na miarę kombinezon, buty, rękawice, kask oraz pokrowiec na auto. Szczegółowe dane techniczne oraz ceny GTA nie są jeszcze znane.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje