Aktualności
22.01.2020

Bentley Mulsanne 6.75 Edition

Najdłużej produkowana widlasta ósemka na świecie, legendarny motor Bentley'a o pojemności 6¾ litra, przejdzie wkrótce do historii. Jej karierę zakończy produkcja lizumuzy Mulsanne, której ostatnie sztuki opuszczą zakłady brytyjskiej marki na wiosnę. Z tej okazji na rynek trafi limitowana seria 6.75 Edition.

Słynne sześć i trzy czwarte litra pojawiło się na świecie jeszcze w 1959 roku, kiedy to widlastą ósemkę zaprzęgnięto do napędu modelu Bentley S2. Od tamtego czasu silnik przeszedł niezliczone modernizacje, a dzisiaj napędza podwójnie turbodoładowany model Mulsanne, który po raz pierwszy pojawił się w 1980 roku. Aktualną generację Mulsanne znamy od prawie jedenastu lat. Za kilka miesięcy nie zostanie w ofercie Bentley'a po niej ślad, a rolę flagowego krążownika marki przejmie najnowszy Flying Spur, który zadebiutował w połowie ubiegłego roku. Będzie to również koniec produkcji 6¾-litrowego V8.

Bentley Mulsanne 6.75 Edition

Mulsanne w wydaniu 6.75 Edition został przygotowany przez oddział Mulliner, który przygotuje jedynie 30 egzemplarzy. Do auta trafią m.in. detale wnętrza nawiązujące do jednostki napędowej, chromowane ramki świateł, ciemny grill i statuetka "latającego B", 21-calowe felgi, dodatkowe ozdoby kabiny oraz specjalnie przygotowana pokrywa silnika i kolektor dolotowy. Jednostka napędowa będzie dostarczać 527 koni mechanicznych oraz aż 1100 niutonometrów - tyle samo, co w Mulsanne Speed, na którym bazuje 6.75 Edition. Rozpędzenie się do setki będzie zajmowało niecałe pięć sekund, a prędkość maksymalna przekroczy 300 kilometrów na godzinę.

Bentley Mulsanne 6.75 Edition

Po zakończeniu produkcji Mulsanne w ofercie Bentley'a pozostaną coupe i kabriolety Continental, czterodrzwiowa limuzyna Flying Spur oraz SUV Bentayga, w których pracują 6-litrowe W12 oraz 4-litrowe V8. Model Bentayga dodatkowo dostępny jest z wysokoprężnym V8 oraz jako pierwsza hybryda typu plug-in Bentley'a (pod maską 3-litrowe V6). Hybrydy to kierunek, w którym firma należąca do wielkiej rodziny Volkswagena uda się w najbliższej przyszłości. Już w roku 2023 wszystkie modele Bentley'a mają być oferowane w wersjach z hybrydowymi układami napędowymi.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje