Aktualności
01.01.2020

Alfa Romeo Racing Orlen i Robert Kubica

Po kilku tygodniach niepewności, plotek i spekulacji poznaliśmy najbliższą przyszłość koncernu Orlen oraz Roberta Kubicy związaną z mistrzostwami świata Formuły 1. Polska firma i kierowca, którzy w sezonach 2018 oraz 2019 pracowali z zespołem Williams, w nadchodzącym sezonie 2020 będą współpracować z zespołem Alfy Romeo.

Robert Kubica powrócił do Formuły 1 ze wsparciem koncernu Orlen w sezonie 2018, kiedy to został kierowcą testowym Williamsa. W sezonie 2019 trafił do podstawowego składu i w 21 wyścigach wywalczył zaledwie jeden punkt (był to jeden z najgorszych sezonów w historii angielskiego zespołu). Przez kilkoma ostatnimi wyścigami Polak podjął decyzję, że rozstaje się z Williamsem, co oznaczało utratę miejsca kierowcy Formuły 1 na sezon 2020. Kubica debiutował w mistrzostwach świata w połowie roku 2006 z ekipą BMW Sauber, a jego karierę przerwał na początku 2011 roku wypadek na trasie rajdu we Włoszech, w którym doznał m.in. rozległych uszkodzeń prawej ręki. Polak wystartował w 97 wyścigach grand prix, dwanaście razy stawał na podium i wygrał w jednym wyścigu.

Alfa Romeo Racing Orlen

BMW, dla którego jeździł Kubica, opuściło Formułę 1 po sezonie 2009 i w kolejnych latach Sauber radził sobie samodzielnie z silnikami Ferrari. W roku 2018 zespół zacieśnił współpracę z Włochami, przemianowując się na Alfa Romeo Sauber F1 Team, a na rok 2019 i kolejne całkowicie zmienił swoją tożsamość na Alfa Romeo Racing. Dziś wiemy już, że z zespołem Alfa Romeo Racing w roku 2020 związany będzie Orlen i Kubica. Polski koncern naftowy będzie sponsorem tytularnym zespołu, który ma od teraz komunikować się jako Alfa Romeo Racing Orlen, a Robert Kubica będzie kierowcą rezerwowym (podstawowy skład tworzą Kimi Raikkonen i Antonio Giovinazzi).

Alfa Romeo Racing Orlen

Logotypy Orlenu pojawią się na nowym bolidzie Alfy Romeo, który będzie nosił oznaczenie C29, na kombinezonach oraz kaskach członków zespołu i w wielu innych miejscach. Współpraca obejmie również Orlen Akademię Kartingową dla młodych kierowców (w tym nowych talentów z Polski), prowadzoną przez Sauber Motorsport oraz serię organizowanych w naszym kraju imprez pod tytułem Verva Street Racing. Alfa Romeo Racing mówi o współpracy na kilka lat, co oznacza, że Orlen będzie związany z włosko-szwajcarskim zespołem również w sezonie 2021, w którym Formułę 1 czekają ogromne zmiany w przepisach i budowie samochodów.

Alfa Romeo Racing Orlen

Robert Kubica: "Nasza współpraca z PKN Orlen dotychczas układała się świetnie i cieszę się, że zostajemy razem na kolejny sezon. Zaczynam nowy rozdział w karierze dołączając do Alfa Romeo Racing Orlen. To zespół, który zajmuje szczególne miejsce w moim sercu i miło będzie zobaczyć znajome twarze, które pamiętam jeszcze z Hinwil. Czas i okoliczności się zmieniły, ale jestem przekonany, że determinacja i głód sukcesu pozostaną niezmienne. Liczę, że moje doświadczenie pozwoli nam wspólnie wykorzystać szanse, które czekają w nadchodzącym sezonie." W tym roku Kubica ma wystartować również w serii DTM (w grudniu uczestniczył w oficjalnych testach w samochodzie BMW).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje