Aktualności
06.11.2019

Ford Mustang Lithium Litowa bestia

Od prawie dwóch lat wiadomo, że Ford pracuje intensywnie nad elektrycznym SUV'em, dla którego inspiracją jest słynny Mustang. Coupe dostępne w salonach amerykańskiej marki polega obecnie na jednostkach benzynowych z widlastą ósemką na czele, ale również nie może oprzeć się elektryczności. Oto prototypowy Mustang Lithium o napędzie elektrycznym.

Mustang Lithium powstał dzięki współpracy Forda z firmą Webasto jako przedsmak tego, czego można spodziewać się po sportowych modelach marki w niedalekiej przyszłości. Samochód ma służyć nie tylko jako prototyp wystawowy, od targów SEMA zaczynając, ale również jako maszyna do testowania nowych technologii, przygotowywanych z myślą o produkcji seryjnej, zaczynając od baterii i systemów chłodzenia. Oprócz wymiany układu napędowego na elektryczny maszyna przeszła szereg innych modyfikacji: zainstalowano węglowy body kit, obniżono zawieszenie, sięgnięto po 20-calowe felgi, ogumienie Michelin Pilot Sport 4S oraz zestaw Track Handling Pack z oddziału Ford Performance.

Ford Mustang Lithium

Zupełnie nowy układ napędowy Webasto pracuje pod napięciem aż 800 V i obejmuje podwójny motor Phi-Power oraz system EVDrive Technology, nastawiony na wielki wysiłek. Maszyna ma dysponować mocą przeszło 910 koni mechanicznym i maksymalnym momentem obrotowym ponad 1350 niutonometrów! Z małą niespodzianką: maszynę uzbrojono w odpowiednio zmodyfikowaną, ręczną skrzynię biegów Getrag o sześciu przełożeniach oraz mechanizm różnicowy Torsena. Do wyboru jest kilka trybów jazdy: Valet, Sport, Track oraz Beast. O innych parametrach i osiągach elektrycznego Mustanga Lithium na razie niestety nic konkretnego nie wiadomo.

Ford Mustang Lithium

Prototypowy Mustang Lithium to część wielkiej inwestycji Forda w elektromobilność, która opiewa na kilkanaście miliardów dolarów. Jej kolejne owoce zobaczymy lada chwila. Już w przyszłym tygodniu zadebiutować ma elektryczny SUV o zasięgu nawet 600 kilometrów, w przyszłym roku mamy zobaczyć hybrydową wersję pick-up'a F-150, a w kolejnych latach ma pojawić się całkowicie elektryczny F-150. Trwają prace również nad siecią stacji ładowania baterii, która powstaje dzięki współpracy z lokalnymi firmami (początkowo tylko w USA). Aktualnie Ford nie ma w ofercie samochodu elektrycznego, a w różnych rejonach świata Ford oferuje hybrydowe wersje takich modeli, jak Mondeo, Kuga, Puma, Expoler, Escape oraz Transit.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje