Aktualności
24.10.2019

Lexus LF-30 Electrified Pięć zmysłów

Przemysł samochodowy wydaje się nie mieć wątpliwości: przyszłość należy do pojazdów elektrycznych z systemami jazdy autonomicznej, które w obecnej fazie rozwoju mają jeszcze wiele do nadrobienia. To, jak mogłyby wyglądać tego typu modele dla kolejnych pokoleń prezentuje świętujący w tym roku 30-lecie swojej działalności Lexus: oto koncept LF-30 Electrified.

Japońska marka, wchodząca w skład koncernu Toyoty, od 2005 roku należy do pionierów hybrydowych układów napędowych, pod których naturalnym krokiem jest przejście na napęd elektryczny. Nowy koncept, który zadebiutował podczas czterdziestego szóstego salonu samochodowego Tokyo Motor Show to pierwszy element układanki pod tytułem "Lexus Electrified". To zapowiedzieć zupełnie nowych modeli Lexusa, zarówno pod względem technologicznym jak i stylistycznym, które mają wejść na rynek do roku 2030 włącznie. Motywy przewodnie: futurystyczna sylwetka i wnętrze, napęd elektryczny, systemy jazdy autonomicznej i zaawansowana adaptacja do warunków drogowych oraz upodobań kierowcy i pasażera.

Lexus LF-30 Electrified

Koncepcyjny LF-30 Electrified w niebiesko-zielonym lakierze Voltaic Sky dysponować ma między innymi czterema silnika elektrycznymi, które wbudowano w koła, rozbudowanymi systemani sterowania mocą silników i podwoziem, nagłośnieniem Mark Levinson, tylnymi fotelami z technologią sztucznych mięśni, która pozwala dopasować się im do pasażera, szklanym dachem SkyGate, który pełni jednocześnie rolę wyświetlacza, układem bezprzewodowego ładowania baterii, bocznymi szybami z regulacją przejrzystości, systemami sterowania nowej generacji z takimi funkcjami, jak obsługa gestami, polecenia głosowe i rozszerzona rzeczywistość oraz... wspomagającym dronem Lexus Airporter, który może na przykład zająć się naszym bagażem. Kabinę pojazdu wykończono takimi materiałami, jak metale otrzymane na drodze recyklingu i Yakisugi (opalany cedr). Do wyboru są dwa tryby jazdy: autonomiczny Chauffeur oraz Guardian, w którym kierownicę bierzemy we własne ręce.

Lexus LF-30 Electrified

Przy okazji premiery konceptu Lexus zapowiada, że już w listopadzie tego roku zobaczymy pierwszy samochód o napędzie elektrycznym marki, który trafi do produkcji seryjnej. Do roku 2025 firma zamierza zelektryfikować swój cały katalog, w związku z czym przygotowywana jest zupełnie nowa platforma, pomyślana o samochodach hybrydowych oraz elektrycznych (wśród wielu możliwych wariantów nie wykluczone są auta poruszające się dzięki ogniwom paliwowym). To właśnie tego typu modele w połowie przyszłej dekady mają stanowić większość sprzedaży Lexusa. Koncept LF-30 Electrified, który zwiastuje te wszystkie zmiany, można oglądać na salonie samochodowym w Tokio, który będzie otwarty dla zwiedzających do czwartego listopada.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje