Aktualności
16.09.2019

Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01 Głód sukcesu

Już w listopadzie rozpocznie się szósty sezon Formuły E, mistrzostw świata z jednoosobowymi bolidami o napędzie elektrycznym w roli głównej, które rozgrywane są torach przygotowanych na ulicach miast rozsianych po całej kuli ziemskiej. W nowym sezonie do rywalizacji dołączy Mercedes-Benz, marka dominująca od kilku lat w Formule 1.

Mercedes-Benz ogłosił dołączenie do elektrycznej Formuły E jednocześnie z obwieszczeniem odejścia z niemieckiego pucharu DTM. Ruch ten połączono także z wprowadzeniem do masowej produkcji pierwszych modeli marki o napędzie elektrycznym, dla których utworzono nowe oznaczenie, obejmujące również hybrydy - EQ. Niemiecki koncern wszedł po cichu do Formuły E w minionym sezonie: szlaki dla oficjalnego, fabrycznego zespołu przetarła ekipa HWA, znana między innymi z serii DTM. Elektryczny bolid Mercedes-Benza nazwano EQ Silver Arrow 01, nawiązując do wyścigowych "Srebrnych Strzał", których historia rozpoczęła się przed pierwszą wojną światową.

Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01

Wszystkie bolidy Formuły E zbudowane są na podwoziu Spark Racing Technology z bateriami od McLaren Applied Technologies, którego minimalna masa wraz z kierowcą sięga 900 kilogramów (w tym 385 kilogramów baterii). W ręce poszczególnych zespołów oddano tylko niektóre elementy układu napędowego. Do napędu wykorzystywany jest synchroniczny silnik elektryczny pracujący w systemie o napięciu 800 V. Moc maszyny regulują przepisy. Standardowo do dyspozycji w czasie wyścigu każdy kierowca ma 272 koni mechanicznych. W trybie kwalifikacyjnym dozwolona moc dochodzi do 340 KM, a w trakcie wyścigu możliwe jest jej tymczasowe podniesienie do 320 lub 340 koni mechanicznych (w trybie Attack Mode lub dzięki zdobyciu Fanboost). Samochody wykorzystywane w Formule E mogą rozpędzić się maksymalnie do 280 kilometrów na godzinę.

Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01

Ekipa Mercedes-Benz EQ Formula E Team odsłoniła swój bolid w oficjalnym malowaniu i ujawniła swoich kierowców kilka dni temu. Dla niemieckiej marki w Formule E wystartują 27-letni Stoffel Vandoorne z Belgii oraz 24-letni Nyck de Vries z Holandii. Vandoorne pojawił się w Formule E w minionym sezonie w zespole HWA, a wcześniej spędził dwa sezony w Formule 1 w zespole McLarena. De Vries wywalczył kilka lat temu regionalne mistrzostwa w Formule Renault, a w aktualnym sezonie jest na prostej drodze do mistrzostwa świata Formuły 2. Szósty sezon mistrzostw świata Formuły E rozpocznie się w połowie listopada w Arabii Saudyjskiej i zakończy po czternastu wyścigach w lipcu przyszłego roku w Londynie. Mercedes-Benz rywalizować będzie m.in. z zespołami Porsche (debiut z bolidem 99X Electric), BMW, Audi, Jaguara oraz Nissana.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje