Aktualności
20.03.2019

Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01 Pole do popisu

Przed końcem tego roku Mercedes-Benz zostanie pierwszą i jak na razie jedyną marką z fabrycznymi zespołami w mistrzostwach świata Formuły 1 oraz mistrzostwach świata elektrycznej Formuły E. W tych pierwszych niemiecki zespół rządzi niepodzielnie od kilku już lat. Czy pojawienie się go w Formule E przyniesie podobne rezultaty?

Mercedes-Benza oficjalnie w Formule E jeszcze nie ma. A mniej oficjalnie: jest już od początku sezonu 2018/19, w którym we współpracy z Venturi do rywalizacji dołączyło HWA Racelab. HWA znamy przede wszystkim z Mercedes-Benzów serii DTM czy GT1, a także z licznych eksperymentów opartych o samochody z trójramienną gwiazdą na masce. W szóstym sezonie Formuły E, który wystartuje w grudniu tego roku, Mercedes-Benz będzie miał już fabryczny zespół w pełnym rozumieniu tego określenia, a pojawi się w nim kosztem serii DTM, którą pożegnał z końcem sezonu 2018. Na tory wyjedzie bolid EQ Silver Arrow 01.

Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01

Maszyna promująca związaną z elektromobilnością submarkę EQ będzie Mercedesem tylko z nazwy. Zespoły Formuły E obowiązuje ustandaryzowany sprzęt: samochód na podwoziu Spark Racing Technology z bateriami, za które odpowiada między innymi McLaren Applied Technologies. Maszyna o długości 5,16 metra waży 900 kilogramów, z których aż 385 to baterie o pojemności 52 kWh, które wystarczają na cały wyścig. Moc silnika, w zależności od trybu jazdy i sesji, sięga od 200 do 250 kilowatów (272-340 koni mechanicznych). EQ Silver Arrow 01 rozwija setkę w jakieś 2,8 sekundy. Prędkość maksymalna sięga 280 kilometrów na godzinę.

Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01

Kto będzie jeździł w elektrycznej "Srebrnej Strzale"? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo za to, że Mercedes-Benz nie będzie jedynym gigantem, który w kolejnym sezonie dołączy do Formuły E. Do mistrzostw świata wejdzie jednocześnie fabryczny zespół Porsche, a na starcie po raz kolejny zobaczymy też marki Audi, BMW, DS, Jaguar, Nio i Nissan. Toto Wolff, szef Mercedes-Benz Motorsport: "Formuła E będzie dla nas czymś zupełnie nowym. Czekamy z niecierpliwością na możliwość pokazania naszych pomysłów na samochody elektryczne i pozytywne wypromowanie marki EQ w sporcie samochodowym."

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje