Aktualności
14.03.2019

Skoda Vision iV Za kilka lat

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej po drogach całego świata jeżdżą obecnie ponad trzy miliony samochodów o napędzie elektrycznym, a ich liczba w ciągu kilkunastu kolejnych lat ma przekroczyć sto milionów. Swój udział w nadciągającej rewolucji będzie miała również Skoda, która prezentuje swój drugi koncept elektryka: Vision iV.

Pierwszy koncept elektrycznej Skody, model Vision E w formacie crossovera, oglądaliśmy prawie dwa lata temu. Vision iV pozostaje w tym samym segmencie: ma dwie pary drzwi, stoi na 22-calowych felgach, a jej tył kończy się linią opadającą w stylu coupe. Pod spodem, po raz pierwszy u Skody, skrywa się zupełnie nowa, elektryczna platforma Modular Electric Drive Kit (MEB) z grupy Volkswagena, na której swoje liczne produkty opierać będzie marka-matka oraz należące do niej koncerny, jak Seat, który pokazał koncept el-Born czy Audi, które na jej bazie przygotowało już koncept Q4 E-Tron. MEB ma być oferowane również firmom zewnętrznym.

Skoda Vision iV

W przypadku konceptu Vision iV pomyślano o napędzie obu osi realizowanym poprzez dwa silniki elektryczne oraz paczkę litowo-jonowych baterii, którą umieszczono w podłodze. Parametry techniczne układu napędowego i osiągi auta pozostają tajemnicą. Wiadomo jedynie, że Skoda celuje w zasięg dochodzący do 500 kilometrów (według norm WLTP). Inne wynalazki: kamery i ekrany zamiast lusterek, adaptacyjne światła w technologii LED, systemy łączności z urządzeniami przenośnymi, które pozwolą zarządzać funkcjami samochodu, systemy wspomagania kierowcy i jazdy zautomatyzowanej czy ułożony z podświetlanych na czerwono liter napis Skoda z tyle auta.

Skoda Vision iV

Grupa Volkswagena inwestuje obecnie w samochody elektryczne dziesiątki miliardów euro, a produkowane seryjnie samochody elektryczne sprzedaje już od kilku lat (na przykład e-Golf). Elektryczna era u Skody rozpocznie się już w tym roku: na rynek wejdzie hybrydowa limuzyna Superb typu PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) oraz miejski maluch Citygo w wersji elektrycznej. Pierwsze, seryjne Skody na platformie MEB mają wejść do produkcji już w przyszłym roku. Do końca roku 2022 czeska marka zamierza wprowadzić na rynek co najmniej dziesięć modeli z napędem hybrydowym lub elektrycznym.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje