Aktualności
15.02.2019

Racing Point RP19 Nowa historia

Latem ubiegłego roku z mistrzostw świata Formuły 1 po ponad dziesięciu latach startów wykruszył się zespół Force India, którego historię zakończyło bankructwo. Firmę niemal w całości przejęli nowi właściciele - konsorcjum Racing Point, dla którego sezon 2019 będzie pierwszym, pełnym sezonem startów w Formule 1.

Ostatnie dziewięć wyścigów ubiegłego roku nowy zespół spędził jako Racing Point Force India F1 Team, a w tegorocznym sezonie pojawi się pod szyldem SportPesa Racing Point F1 Team z pierwszym, własnym bolidem o oznaczeniu RP19. Konsorcjum, które stoi za zespołem z siedzibą w Silverstone, przewodzi Lawrence Stroll, ojciec Lance'a, który w ubiegłym roku jeździł dla Williamsa. RP19 wzorem Forcie India wykorzystywać będzie najnowszy układ napędowy produkcji Mercedes-Benza: turbodoładowane, spalinowe V6 o pojemności 1,6 litra w towarzystwie systemów odzyskiwania energii cieplnej i kinetycznej oraz litowo-jonowych baterii. Wzorem Force India zachowano też partnerstwo z Best Water Technology Group i barwy z dominacją różowego.

Racing Point RP19

Tegoroczne bolidy Formuły 1 różnią się od swoich poprzedników przede wszystkim aerodynamiką. Zmiany w przepisach uprościły kształty przedniego skrzydła, powiększyły rozmiary skrzydeł z przodu i z tyłu, ograniczyły elementy aerodynamiczne w przedniej części samochodów i dodały kilka kilogramów. Minimalną masę bolidów podniesiono z 733 do 740 kilogramów (wliczając kierowcę i balast), a limit paliwa na wyścig zwiększono ze 105 do 110 kilogramów. Pirelli uprościło oznaczenia mieszanek ogumienia w trakcie danej rundy (czerwone - miękkie, żółte - średnie, białe - twarde), a z zestawu dostępnych mieszanek zniknęła opcja ultratwarda, która w ubiegłym roku nie została w ogóle użyta.

Racing Point RP19

W pierwszym, pełnym sezonie Racing Point w zespole wystartują: 20-letni Lance Stroll z Kanady oraz 29-letni Sergio Perez z Meksyku. Perez jeździ w mistrzostwach świata od sezonu 2011, w którym debiutował w Suberze. Do Force India przesiadł się w sezonie 2014 po roku startów w McLarenie. W swojej karierze osiem razy stawał na podium, zaliczając najlepsze wyniki w 2012 roku w Malezji i we Włoszech: dwa drugie miejsca. W minionym sezonie zajął ósme miejsce w klasyfikacji generalnej. Stroll pojawił się w Formule 1 w sezonie 2017 w Williamsie, w którym zajął niespodziewanie trzecie miejsce w Azerbejdżanie. Z zespołem spędził również ubiegły rok, w którym uplasował się w generalce dopiero na osiemnastym miejscu. Racing Point, które pojawiło się w Formule 1 po przejęciu Force India latem ubiegłego roku, mogło liczyć na punkty tylko w 9 z 21 wyścigów i w klasyfikacji generalnej konstruktorów uplasowało się na miejscu siódmym.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje