Aktualności
04.10.2018

Audi R8 LMS Czas na udoskonalenia

Do akcji w przyszłym roku wkroczy kilka nowych, wyścigowych samochodów popularnej klasy GT3. Swoje maszyny na nadchodzący sezon pokazały już marki Aston Martin, Lamborghini, McLaren oraz Porsche. W tym miesiącu swoje dzieło zaprezentowało również Audi. Oto gruntowni zmodernizowana druga seria drugiej generacji torowego R8 LMS.

Nowe R8 LMS jest już czwartym, wyścigowym modelem od Audi Sport, który przygotowano w ciągu ostatnich czterech lat. W sezonie 2015 debiutowało pierwsze R8 LMS zbudowane na bazie drogowego R8 drugiej generacji, w roku 2016 powstało turystyczne RS3 LMS TCR, a w ubiegłym roku premierę miało R8 LMS GT4 - wszystkie te maszyny dedykowane są prywatnym kierowcom i zespołom. Nie inaczej jest ze zmodernizowanym R8 LMS, które zapowiada jednocześnie zmiany stylistyczne drogowego R8, które zobaczymy w przyszłym roku. Samochód pokazano na tegorocznym salonie samochodowym w Paryżu, który będzie otwarty dla zwiedzających do czternastego października.

Audi R8 LMS

Ścigacz na sezon 2019 poza zmianami stylistycznymi dorobił się nowych elementów aerodynamicznych, poprawionych systemów chłodzenia (przede wszystkim hamulców) oraz wzmocnionej skrzyni biegów i sprzęgła. Do napędu służy umieszczone centralnie, wolnossące V10 o pojemności 5,2 litra. Silnik, w zależności od wymogów danej serii wyścigowej, może generować do 585 koni mechanicznych i przeszło 550 niutonometrów (w większości przypadków ograniczony jest do okolic 500 KM). Napęd na tylną oś z kontrolą trakcji przenosi sekwencyjna skrzynia o sześciu biegach. Masa własna: około 1225 kilogramów (możliwe więcej, zależnie od Balance of Performance danej serii i toru wyścigowego).

Audi R8 LMS

Pierwsze sztuki nowego R8 LMS trafią do klientów już w listopadzie. Cena: 398 tysięcy euro plus podatki (obecnie to co najmniej 1,7 miliona złotych). Dla posiadaczy R8 LMS oferowanego od 2015 roku przygotowano pakiet modernizacyjny w cenie 28 tysięcy euro. Od roku 2009, w którym pojawiło się pierwsze R8 LMS, oddział Audi Sport wypuścił na świat ponad 200 sztuk modelu. Maszyna przyniosła marce tytuły mistrzowskie w ponad 35 seriach rozgrywanych na całym świecie (Blancpain GT Series, 24h Series, GT World Cup, Intercontinental GT Challenge, Pirelli World Challenge, SportsCar Championship), a także wygrane w takich, wyścigach, jak 24h Spa-Francorschamps, 24h Nürburgring, 24h Dubaj, 12h Bathurst, 12h Sepang, 8h Laguna Seca oraz 24h Daytona (wygrana klasowa).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje