Aktualności
02.10.2018

Skoda Vision RS Zrównoważony rozwój

Skoda coraz ostrzej skręca w kierunku hybrydowych układów napędowych, zerowej emisji spalin i materiałów pozostających w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Właśnie takie podejście prezentuje najnowszy koncept marki, kompaktowy model Vision RS, światowa premiera tegorocznego salonu samochodowego w Paryżu.

Pierwszą, usportowioną Skodą pod szyldem RS w tym stuleciu była benzynowa Octavia RS, która pojawiła się w 2000 roku. Kilkanaście miesięcy później wylansowano mniejszą Fabię RS, która pod maską skrywała wyłącznie jednostkę wysokoprężną (silnik benzynowy wprowadzono dopiero w kolejnej generacji). Zupełnie nowy koncept Vision RS to pierwszy samochód w rodzinie RS, który został wyposażony w hybrydowy układ napędowy. Jego moc dorównuje najmocniejszej z dzisiejszych Octavii, wersji RS 245 - 245 koni mechanicznych. Podobną mocą ma dysponować przyszłoroczna Superb jako hybryda plug-in, pierwszy, zelektryfikowany model Skody w produkcji seryjnej.

Skoda Vision RS

Podstawą układu napędowego w Vision RS jest półtoralitrowy, turbodoładowany silnik spalinowy typu TSI, który dostarcza 150 koni mechanicznych. Towarzyszy mu silnik elektryczny, który dysponuje mocą maksymalnie 102 koni mechanicznych. Razem mogą zaoferować do 245 KM, które pozwalają na rozpędzenie się do setki w czasie 7,1 sekundy i przyspieszenie z 80 do 120 kilometrów na godzinę w czasie 8,9 sekund. Silnik elektryczny podpięty jest pod paczkę litowo-jonowych baterii o pojemności 13,5 kWh, które pozwalają na pokonanie do 70 kilometrów bez uruchamiania silnika spalinowego. Uzupełnienie baterii ze stacji ładowania ma zajmować jakieś 2,5 godziny.

Skoda Vision RS

Zerowa emisja spalin na dystansie do 70 kilometrów to tylko pierwszy ukłon Vision RS w stronę środowiska naturalnego. Koncept pokryto białą farbą z elementami organicznymi, które odbijają światło i zmniejszają nagrzewanie się samochodu. W środku i na zewnątrz znalazły się detale, które wykonano z włókien węglowych, powstałych z recyklingowanych w 100% poliestrów. Dywaniki w kabinie powstały z Pinatexu, materiału produkowanego z wykorzystaniem włókien liści jabłoni. Z przyszłością samochodów Skody spod znaku RS można zapoznać się osobiście podczas tegorocznego salonu samochodowego w Paryżu, który będzie otwarty dla zwykłych zwiedzających od 4 do 14 października.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje