Aktualności
22.08.2018

Opel GT X Experimental Nowa niemieckość

Opel, który kilkanaście miesięcy temu oddzielił się od General Motor i wylądował pod skrzydłami Citroena oraz Peugeota, pokazuje swój pierwszy koncept, powstały pod nowymi rządami. Maszyna o nazwie GT X Experimental zwiastuje przyszłość marki, którą mają charakteryzować trzy przymiotniki: niemiecka, przystępna, emocjonująca.

GT X Experimental zapowiadany był jako duchowy spadkobierca słynnego coupe GT, które produkowano w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Rzeczywistość okazała się nieco inna: najnowsza wizja z Rüsselsheim to pięciodrzwiowy SUV o długości około 406 centymetrów, który próbuje udawać coupe. Kształt świateł (z przodu rozbudowanych i ukrytych razem z czujnikami i innymi elementami pod panelem z pleksiglasu), grilla czy zderzaków auta wskazuje kierunek, w którym mają iść przyszłe, seryjne modele Opla. Podobnie jest z kabiną, w której przed kierowcą rozpościera się cyfrowy ekran Pure Panel.

Opel GT X Experimental

Model, którego nazwa nawiązuje do konceptu Experimental GT z 1965 roku, to także zwiastun zmian technologicznych w obrębie układu napędowego. Koncept z 17-calowymi kołami i drzwiami otwierającymi się pod kątem prostym w przeciwnych kierunkach dysponuje elektrycznym napędem. Silniki elektryczne - w bliżej nieokreślonej liczbie, położeniu i mocy - zasilane są tu z litowo-jonowych baterii o pojemności 50 kW, które oferują funkcję ładowania indukcyjnego. Pojazd ma być dodatkowo wyposażony w funkcje jazdy autonomicznej poziomu 3 (pod nadzorem kierowcy).

Opel GT X Experimental

Opel zapowiada, że do roku 2024 wszystkie modele w jego ofercie zostaną zelektryfikowane, co oznacza, że będą dostępne jako hybrydy lub auta wyłącznie elektryczne. Marka, która działa w branży motoryzacyjnej od prawie 120 lat, chce wzmocnić się również w segmencie SUV'ów: planuje, że w roku 2021 około 40% jej sprzedaży będą stanowiły maszyny sportowo-użytkowe. Na żywo koncept GT X Experimental będzie można zobaczyć prawdopodobnie dopiero na początku października na salonie samochodowym w Paryżu.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje