Aktualności
18.07.2018

Toyota Supra Piąta generacja

Zupełnie nowa, oczekiwana od lat Supra jest coraz bliższa ukończenia i trafienia do sprzedaży na całym świecie. Japońskie, sportowe coupe pokazano w minionym tygodniu po raz pierwszy publicznie w ruchu. Dokładnie zamaskowany prototyp Toyoty miał swoją światową premierę podczas zakończonego w niedzielę Festiwalu Prędkości w Goodwood.

Zupełnie nowa Supra piątej generacji nosi wewnętrzne oznaczenie A90 i pozostaje wierna tradycji: silnik z przodu, napęd na tylną oś, jedna para drzwi i niewielka masa własna. A tradycja ta ma już czterdzieści lat: pierwsza Supra, jeszcze jako flagowa odmiana modelu Celica, pojawiła się w 1978 roku. Na Festiwalu Prędkości w Goodwood zamaskowany prototyp mogły oglądać tłumy. W tym samym tygodniu auto zabrano na zamknięty pokaz w Sussex, gdzie zebrali się specjalnie zaproszeni goście i właściciele Supry poprzednich generacji: coupe A90 po raz pierwszy stanęło obok A60, A70 oraz A80.

Toyota Supra

Nowa Supra, od początku przygotowywana we współpracy z BMW, które po swojej stronie będzie oferowało roadstera Z4, ma być zasilana rzędowym, turbodoładowanym silnikiem o sześciu cylindrach, mocy w granicach 300-400 koni mechanicznych i momencie obrotowym w okolicach 500 niutonometrów (żadnych liczb oficjalnie jeszcze nie potwierdzono, nieoficjalnie mówi się o okolicach 335 KM). Model, który przygotowywany jest już od sześciu lat, ma być oferowany również z turbodoładowaną, czterocylindrową jednostką o mocy przekraczającej 260 KM. Silniki - oba ze stajni BMW - mają współpracować z 8-stopniowym automatem ZF.

Toyota Supra

Osobowa Supra ma trafić do sprzedaży na początku przyszłego roku. Ale na tym nie koniec. Maszynie od samego początku pisana jest kariera w sporcie motorowym i oddziale Toyota Gazoo Racing. W marcu na wystawie w Genewie przyszłość modelu zapowiadał wyścigowy koncept GR Supra Racing, z którego może narodzić się torowa maszyna klasy GT3, GT300 lub pochodnych. Na początku tego miesiąca Toyota zapowiedziała, że od sezonu 2019 maszyna z twarzą nowej Supry będzie reprezentować japońską markę w północnoamerykańskim pucharze NASCAR Xfinity Series (w skrócie NXS).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje