Aktualności
11.07.2018

Ariel Atom 4 Czwarta zmiana

Atom ze stajni brytyjskiego Ariel Motor, jeden z nielicznych samochodów sportowych, które łączą w jedną, skondensowaną całość człowieka, maszynę i przyrodę, odpowiada na wezwanie o gotowość bojową. Stary Atom, o którym od jakiegoś czasu było dość cicho, przechodzi do historii, a do działania wkracza zupełnie nowy Atom czwartej generacji.

Na pierwszy rzut oka Atom 4 nie różni się od poprzednika. W rzeczywistości to zupełnie nowy samochód, przynoszący największe zmiany w całej historii modelu, który pojawił się w 1999 roku. Producent utrzymuje, że z poprzednim Atomem dzieli tylko trzy elementy: korek wlewu paliwa oraz pedały hamulca i sprzęgła. Znaczące modernizacje przeszło m.in. stalowe, rurowe podwozie z aluminiowymi przegrodami, zawieszenie, instrumenty pokładowe, siedzenia oraz kompozytowe elementy karoserii, dzięki którym znacznie poprawiono aerodynamikę.

Ariel Atom 4

Sercem atomowego Ariela, umieszczonym za plecami kierowcy i pasażera, jest najnowszy silnik Hondy, znany z modelu Civic Type R. To czterocylindrowa, aluminiowa jednostka benzynowa z turbodoładowaniem o pojemności dwóch litrów, z których wyciśnięto 320 koni mechanicznych i 400 niutonometrów. Napęd na tył przenosi ręczna skrzynia o sześciu biegach oraz mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Maszyna, która waży tylko 595 kilogramów, rozpędza się do setki w czasie około 2,8 sekund i może rozwinąć prędkość do 261 kilometrów na godzinę.

Ariel Atom 4

Ariel Atom 4 będzie produkowany ręcznie w brytyjskich zakładach marki w pobliżu Crewkerne w liczbie około sztuk rocznie obok modelu Ariel Nomad i motocykla Ariel Ace. Ale nie tylko. Samochód będzie produkowany również w USA w oddziale Ariel North America. Atom 4 będzie pierwszym modelem marki z certyfikatami ESSTA (European Small Series Type Approval) oraz ADR (Australian Design Rules), pozwalającymi na rozprowadzanie w jeszcze większej liczbie krajów europejskich oraz w Australii z certyfikatem pochodzenia produktu (Certificate of Conformity) ułatwiającym rejestrację importowanych samochodów.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje