Aktualności
10.03.2018

Toyota GR Supra Racing Legenda powraca

Już wkrótce na rynek wróci Supra, jedno z największych imion wśród sportowych samochodów z japońskiej ziemi. Toyota zakończyła produkcję modeli o tej nazwie w 2002 roku, zostawiając w swojej ofercie wielką dziurę - Supra nie miała następcy. W tym miesiącu na wystawie w Genewie pokazano pierwszy przedsmak przyszłości, koncept GR Supra Racing.

Supra z silnikiem z przodu i napędem przenoszonym na tylną oś lub wszystkie cztery koła w historii Toyoty i sportowych wozów z Japonii zajmuje szczególne miejsce. Kolejne cztery generacje modelu produkowano od 1978 roku (początkowo jako większą i mocniejszą odmianę coupe Celica, które po drodze zdobyło kilka rajdowych mistrzostw świata), a moc ostatnich z nich dochodziła do 330 koni mechanicznych. Od zakończenia produkcji pomysły na jej następcę pojawiały się i znikały w postaci konceptów. Teraz jest już pewne: Supra wraca, a koncept GR Supra Racing nie zniknie tak, jak poprzednie.

Toyota GR Supra Racing

Prace nad zupełnie nową Suprą prowadzone są już od kilku lat, a w związku z całym przedsięwzięciem nawiązano ścisłą współpracę z BMW. Japońskie coupe będzie bliźniakiem technologicznym z nadciągającym Z4, które kilka miesięcy temu pokazano w formie konceptu. Wizja GR Supra Racing powstała w oddziale Toyota Gazoo Racing. Model pokazuje jak mogłaby wyglądać wyścigowa Supra najbliższej przyszłości, spadkobierca modeli, które dominowały w pucharze All-Japan GT (cztery tytuły mistrzowskie z rzędu w klasie GT500), startowały w amerykańskich zawodach pod szyldem IMSA i dwa razy pojawiły się w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Toyota GR Supra Racing

Pierwsza Supra nosiła wewnętrzne oznaczenie A40, a kolejne generacje figurowały w dokumentach pod symbolami A60, A70 oraz A80. Najnowsza generacja nosi kryptonim A90, stąd też numer 90 na drzwiach kompaktowego GR Supra Racing. Coupe o długości 4,57 metra wozi się w karoserii z materiałów kompozytowych z hamulcami od Brembo, felgami BBS, wyświetlaczami i kierownicą OMP, klatką bezpieczeństwa i systemem przeciwpożarowym. Co kryje się pod maską? To na razie tajemnica. Kiedy będzie gotowa seryjna Supra? Tego również jeszcze nie wiadomo - "wkrótce"! Nowa Supra w wirualnym świecie pojawi się dużo wcześniej. Już w kwietniu GR Supra Racing wyjedzie na drogi w grze Gran Turismo Sport.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje