Aktualności
23.02.2018

Mercedes-AMG F1 W09 EQ Power+ Ogromne oczekiwania

Wczoraj po południu na pętli Silverstone w Wielkiej Brytanii odsłonięto najnowszą maszynę Formuły 1 zespołu Mercedes-AMG Petronas Motorsport. To bolid, na który patrzeć będą wszyscy. "Srebrna Strzała", na której spoczywa obrona - już po raz czwarty z rzędu! - obu tytułów mistrzów świata, wśród kierowców i wśród zespołów.

Najnowsze dzieło niemieckiego zespołu nosi nazwę F1 W09 EQ Power+ i po raz kolejny podkreśla kierunek marki na samochody elektryczne i hybrydowe (takowe technologie już wyjechały na drogi z oznaczeniem EQ). Mercedes-AMG wylicza, że prace nad maszyną pochłonęły... tysiąc lat roboczych! Zmiany w regulaminie sprawiły, że samochody w tym roku po raz pierwszy muszą nosić obowiązkową, tytanową osłonę kokpitu typu Halo, nie mogą korzystać z elementów aerodynamicznych pracujących z zawieszeniem i pionowej płetwy w tylnej części karoserii, po której został tylko wąski pas. Zespoły będą miały do wyboru więcej typów ogumienia, a na każdego kierowcę przypadnie w sezonie mniej silników spalinowych, niż rok temu: trzy zamiast czterech.

Mercedes-AMG F1 W09 EQ Power+

Mercedes-AMG jako jeden z trzech zespołów Formuły 1 dysponuje układem napędowym własnej produkcji. Jego sercem od sezonu 2014 jest turbodoładowane V6 o pojemności tylko 1,6 litra, które kręci się do 15 tysięcy obrotów na minutę. Silnikowi spalinowemu towarzyszą systemy odzyskiwania energii kinetycznej z hamowania MGU-K i energii cieplnej z układu wydechowego MGU-H. Hybrydowy układ napędowy Mercedesa jest najmocniejszym w stawce: w ubiegłym roku przekroczył moc 1000 koni mechanicznych, a na hamowni uzyskano sprawność ponad 50%. Na jednym okrążeniu dozwolone jest wykorzystanie do 4 MJ energii z systemów odzyskiwania energii: 33,3 sekundy jazdy na pełnej mocy. Bolid razem z wodą, olejem i kierowcą musi ważyć minimum 733 kilogramy.

Mercedes-AMG F1 W09 EQ Power+

W zespole Mercedesa w tym roku zostają 33-letni Lewis Hamilton z Wielkiej Brytanii, czterokrotny mistrz świata z lat 2008, 2014, 2015 i 2017 oraz 28-letni Valtteri Bottas z Finlandii. Aktualny mistrz świata jeździ dla Mercedesa nieprzerwanie od 2013 roku. W ubiegłym roku wygrał w dziewięciu wyścigach i trzynaście razy stawał na podium. Dla Bottasa sezon 2017, pierwszy sezon w Mercedesie zakończył się na trzech wygranych, trzynastu wizytach na podium i trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Od roku 2014 zespół Mercedesa sięgnął po cztery tytuły mistrzowskie wśród konstruktorów i cztery tytuły mistrzowskie wśród kierowców z rzędu! To powtórka wyczynu zespołu Red Bull Racing, który dominował w latach 2010-2013.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje