Aktualności
16.02.2018

Williams FW41 Powrót Kubicy

Wczoraj wieczorem w Londynie swój nowy samochód i skład zespołu przedstawił Williams, piąta siła w zeszłorocznym sezonie mistrzostw świata Formuły 1. Poczynania brytyjskiej formacji, która startuje nieprzerwanie od 1977 roku, będą ze szczególną uwagą obserwowane w Polsce. To właśnie w Williamsie zatrudniono Roberta Kubicę.

Nowa maszyna Williamsa nosi oznaczenie FW41. Model w wyniku zmian w przepisach i gruntownej modernizacji znacząco różni się od swojego poprzednika. Z samochodu zniknęła pionowa płetwa z T-kształtną lotką, które zostały zakazane, a nad kokpitem kierowcy wyrosła obowiązkowa osłona typu Halo z tytanu. Samochody nie mogą teraz wykorzystywać zawieszenia do zmiany aerodynamiki, jeden kierowca ma przydzielone na sezon trzy, a nie cztery jednostki napędowe (po przekroczeniu limitu wchodzi w życie uproszczona tabela kar), a opcje opon powiększyły się o nowe mieszanki. Williams od 2014 roku wykorzystuje układy napędowe Mercedesa i w przypadku FW41 nie jest inaczej: maszynę zasila hybrydowy system z turbodoładowanym V6 o pojemności 1,6 litra w roli głównej.

Williams FW41

Kierowcami ekipy firmowanej jako Williams Martini Racing w tym roku będą 20-letni Lance Stroll z Kanady oraz 22-letni Sergey Sirotkin z Rosji. Stroll zadebiutował w Formule 1 w ubiegłym roku i tworzył duet z Felipe Massą, który zakończył swoją karierę w mistrzostwach świata. Kanadyjczyk w swoim pierwszym sezonie uplasował się na miejscu dwunastym w klasyfikacji generalnej, a w Grand Prix Azerbejdżanu stanął na najniższym stopniu podium. Sirotkin wystartuje w Formule 1 po raz pierwszy w swojej karierze. Rosjanin jeździł wcześniej w pucharach GP2 Series, Formuła 2 i Renault 3.5 Series, a w ostatnich latach testował bolidy Formuły 1 nie tylko u Williamsa, ale również Saubera i Renaulta.

Williams FW41

Kierowcą rezerwowym i testowym Williamsa będzie Robert Kubica, którego karierę w Formule 1 przerwał w styczniu 2011 roku wypadek na trasie jednego z włoskich rajdów. W wypadku najbardziej ucierpiała prawa ręka kierowcy. Polak, który będzie obchodził w tym roku swoje 34 urodziny, wystartował do tego czasu w 76 wyścigach Formuły 1 (cztery lata w BMW Sauber, rok w Renault), wygrał w jednym i dwanaście razy stawał na podium; w sezonie 2008 zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców. W 2013 roku Kubica wrócił do rajdów i wywalczył mistrzostwo świata w grupie WRC2. W ubiegłym roku po raz pierwszy od wypadku zasiadł za kierownicą bolidu Formuły 1: wziął udział w testach starszych i nowych samochodów Renaulta oraz Williamsa.

Williams Robert Kubica

Nowy FW41 wyjedzie na pierwsze, przedsezonowe testy w Barcelonie w Hiszpanii już dwudziestego ósmego lutego. Wszystkie testy obejmą osiem dni jazd i zakończą się dziewiątego marca. Sześćdziesiąty dziewiąty sezon mistrzostw świata rozpocznie się od Grand Prix Australii, które zaplanowano na dwudziestego piątego marca. Na cały sezon złoży się dwadzieścia jeden wyścigów, których forma i wygląd ulegną zmianom. Miejsce modelek z numerami startowymi na starcie zajmą dzieci, a wyścigi nie będą rozpoczynać się o pełnych godzinach ale dziesięć minut później.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje