Aktualności
16.09.2017

BMW i Vision Dynamics Nowe znaczenie

BMW jest dzisiaj jednym z europejskich liderów w grupie samochodów elektrycznych oraz hybrydowych, a jeśli ograniczymy poszukiwania do marek określanych mianem premium to może się okazać, że w niektórych segmentach bawarska firma nie ma w ogóle konkurencji. Mowa przede wszystkim o modelach spod znaku i, do których mają dołączyć wkrótce kolejne.

BMW wymyśliło submarkę "i" kilka lat temu i w jej ramach wprowadziło na rynek dwa zupełnie różne modele, odmienne stylistycznie od innych aut marki: miejskiego malucha i3 o napędzie elektrycznym (w opcji silnik spalinowy ładujący baterie) oraz sportowe coupe i8 o napędzie hybrydowym (silnik benzynowy ma tu tylko trzy cylindry i półtora litra pojemności). Od dawna wiadomo, że modeli i będzie coraz więcej. W drodze do salonów sprzedaży od kilku lat jest otwarte i8, a na otwartej właśnie wystawie we Frankfurcie pokazano koncept limuzyny najbliższej przyszłości - i Vision Dynamics.

BMW i Vision Dynamics

BMW i Vision Dynamics wprowadza do rodziny "i" nowe elementy stylistyczne i rozwija poprzednie pomysły, jak na przykład zakrzywione linie dolne w bocznych szybach. Słynne "nerki", od dziesięcioleci znak rozpoznawczy BMW, za którymi nie znajdziemy już chłodnicy, ale sam zderzak, przeobraziły się w "inteligentną powierzchnię" z zestawem czujników wszelkiego typu. Przedni i tylny pas przecinają ograniczone do minimum światła, na które składają się filigranowe, diodowe elementy. Co znajdziemy w środku? Styliści BMW jeszcze tam nie dotarli - i Vision Dynamics jest tylko konceptem bryły nadwozia.

BMW i Vision Dynamics

Czterodrzwiowe gran coupe miałoby być wyposażone w elektryczny układ napędowy. BMW zapowiada prędkość maksymalną 200 km/h, sprint od zera to setki w cztery sekundy i zasięg 600 kilometrów. Kiedy coś podobnego do i Vision Dynamics wejdzie do produkcji seryjnej? Prawdopodobnie na przełomie dekad. Niemcy zapowiadają, że w ramach strategii "Number One > Next" w roku 2025 będą mieli w swoim katalogu dwadzieścia pięć modeli ze zelektryfikowanym napędem, w tym dwanaście z napędem stricte elektrycznym.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje