02.08.2017

Audi R8 LMS Czwarte Spa-Francorchamps

W minioną sobotę i niedzielę miał miejsce jeden z najważniejszych i największych wyścigów długodystansowych dla samochodów GT3: 24-godzinna gonitwa na belgijskiej pętli Spa-Francorchamps. Od czasu przesiadki na grupę GT3 imprezę zdominowały niemieckie marki: Audi, BMW oraz Mercedes-Benz, które rozdzieliły między siebie wszystkie wygrane od roku 2011.

24-godzinny wyścig na siedmiokilometrowym Circuit de Spa-Francorchamps ze słynnym zakrętem Eau Rouge organizowany jest od 1924 roku, a sam tor należy do obiektów najstarszych, najbardziej znanych i najbardziej lubianych przez kierowców, kibiców oraz organizatorów. Na przełomie stuleci impreza pożegnała się z samochodami turystycznymi i dołączyła do kalendarza FIA GT Championship, a od roku 2011 jest częścią pucharu Blancpain Endurance Series (obecnie Blancpain GT Series Endurance Cup). Od tamtej pory trzy razy triumfowali tu kierowcy samochodów Audi, dwa razy BMW i raz Mercedes-Benza.

Audi R8 LMS 24h Spa 2017

W tym roku w samochodach Audi, prywatnych lub wspomaganych przez producenta egzemplarzach modelu R8 LMS, wystartowało dziesięć zespołów. Audi Sport oficjalnie towarzyszyło czterem z nich: dwóm załogom z Belgii, jednej z Czech i jednej z Francji. Na całą stawkę składało się 66 samochodów jedenastu producentów - Total 24 Hours of Spa to największe wydarzenie dla samochodów GT3 w całym sezonie. Najszybsze Audi wywalczyło w kwalifikacjach trzecie miejsce startowe. Na pole position stanęli kierowcy w Ferrari, a drugie miejsce w pierwszym rzędzie zajęła drużyna w Lamborghini. Pozostałymi markami na starcie były: Aston Martin, Bentley, BMW, Jaguar, McLaren, Mercedes-AMG, Nissan i Porsche.

Lider w tegorocznym wyścigu zmieniał się aż 58 razy, a przez 98 z 546 okrążeń na prowadzeniu utrzymywały się załogi Audi. Linię mety jako pierwsze przekroczyło R8 LMS z numerem 25 w barwach francuskiego Audi Sport Team Sainteloc. Samochód prowadzili Jules Gounon, Christopher Haase i Markus Winkelhock. Była to już czwarta wygrana Audi w 24h Spa, druga wygrana dla Winkelhocka i pierwsza dla pozostałej dwójki. Winkelhock wygrał w tym roku za kierownicą Audi również w 24-godzinnym wyścigu na N¨rburgring Nordschleife. Zawodnicy Audi wygrali z przewagą około 11,9 sekund nad zespołem w Bentley'u, a w pierwszej dziesiątce wyścig ukończyły jeszcze trzy inne R8 LMS. Podium zamknął zespół w maszynie marki Mercedes-AMG.

Zwycięzcy pokonali w tym roku na Spa-Francorchamps dystans ponad 3824 kilometrów ze średnią prędkością 159,2 kilometrów na godzinę. Najszybsze okrążenie ze średnią 180,4 km/h przejechał Winkelhock: 2 minuty i 19,756 sekund. Podczas całego, wyścigowego weekendu, od sesji treningowych zaczynając, zwycięski egzemplarz R8 LMS, który w tym roku brał udział również w ADAC Zurich 24h Rennen na Nürburgringu, pokonał 602 okrążenia i nakręcił ponad 4216 kilometrów. Droga między siedzibą Audi Sport w Neuburg an der Donau, a Spa-Francorchamps jest 6,4 razy krótsza.