Aktualności
20.07.2017

Lotus Evora GT430 Skalkulowane ryzyko

Coupe Evora, które dwa i pół roku temu przeskoczyło granicę czterystu koni mechanicznych i stało się najmocniejszym, seryjnym Lotusem w historii nie przestaje zmierzać w stronę jeszcze większej mocy i mniejszej masy. Do ewolucji Evora 400 oraz Evora Sport 410, które zapracowały już na swoje dobre imię, dołącza w tym miesiącu Evora GT430.

Nieustanna pogoń Lotusa za osiągami doprowadziła do powstania maszyny, która waży na sucho tylko 1258 kilogramów, która dysponuje mocą 436 koni mechanicznych (prawie 347 KM na tonę) i która dzięki nowemu zestawowi aerodynamicznemu wytwarza około 250 kilogramów docisku przy maksymalnej prędkości 305 kilometrów na godzinę (64 kilogramy przy 145 km/h - tyle, co w Evorze Sport 410 przy prędkości maksymalnej). To nowy, najmocniejszy Lotus z przeznaczeniem do poruszania się po zwykłych drogach. I jednocześnie najszybsza Evora na fabrycznej nitce w Hethel: jedno okrążenie pokonuje w czasie jednej minuty i 25,8 sekund.

Lotus Evora GT430

GT430 korzysta z elementów karoserii z włókien węglowych, nowych zderzaków z dużymi wlotami i wylotami powietrza, nieruchomego skrzydła, regulowanych amortyzatorów firmy Öhlins, nowych sprężyn od Eibacha, ogumienia Michelin Pilot Sport Cup 2 na lekkich felgach kutych z aluminium, układu hamulcowego z elementami produkcji AP Racing, baterii litowo-jonowej, foteli na węglowym szkielecie oraz nowej elektroniki dyrygującej pracą silnika i podwozia. System ESP można ustawić w trybie pracy Drive, Sport lub Race, a kontrola trakcji ma sześć pozycji regulacji, w tym możliwość wyłączenia.

Lotus Evora GT430

Między tylną osią i 2-osobową kabiną pracuje w dalszym ciągu 3,5-litrowe V6 ze sprężarką, które oprócz oddania 436 KM zostało zmotywowane do dzielenia się momentem dochodzącym do 440 niutonometrów. Napęd na tylną oś przenosi ręczna skrzynia o sześciu biegów, z którą przy odpowiedniej wprawie rozpędzimy się do 100 km/h w czasie tylko 3,8 sekund. Lotus wypuści między ludzi jedynie 60 egzemplarzy modelu Evora GT430. Auto można już zamawiać, o ile tylko nie poruszamy się na rynku USA, na którym coupe ma pojawić się dopiero na wiosnę przyszłego roku. Cena na terenie Wielkiej Brytanii, wliczając 20-procentowy VAT: 112,5 tysięcy funtów. Obecnie to równowartość około 530 tysięcy złotych.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje