Aktualności
15.07.2017

Vauxhall VXR8 GTS-R Ostatni z rodu

Vauxhall, który w sierpniu stanie się oficjalnie częścią francuskiego koncernu PSA, przemyca na brytyjski rynek kolejną maszynę rodem z odległej Australii, w której końca dobiega inna historia. Mowa o oddziale Holden Special Vehicles, który miałby być w przyszłym roku w skutek zmian w General Motors przemianowany na Walkinshaw.

Najnowszym Vauxhallem z australijskimi korzeniami jest limuzyna VXR8 w specyfikacji GTS-R, która z marszu zajmuje pozycję najmocniejszego, drogowego modelu w 114-letniej historii marki. Maszyna bazuje na Holdenie Commodore, którego produkcja zakończy się w Australii już w październiku tego roku, a razem z jej końcem zamknięta zostanie cała fabryka. Vauxhall sprowadza Holdeny i mocarne ewolucje od HSV na brytyjski rynek od 2007 roku, a pożegnalny model VXR8 GTS-R przygotowano wyłącznie na brytyjskiego klienta.

Vauxhall VXR8 GTS-R

Sercem wyjątkowego wozu jest aluminiowa, widlasta ósemka serii LSA ze sprężarką Eaton, która z pojemności 6,2 litrów wyciska 595 koni mechanicznych i aż 740 niutonometrów. Napęd na tylną oś z mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu przenosi w standardzie 6-stopniowy automat, a dla chętnych dostępna jest również ręczna skrzynia o sześciu biegach. VXR8 GTS-R, który został pokazany na początku tego miesiąca podczas Festiwalu Prędkości w Goodwod, ma rozpędzać się do 60 mil na godzinę (96,6 km/h) w czasie 4,2 sekund, a jego prędkość maksymalną ograniczono do 250 kilometrów na godzinę (155 mil na godzinę).

Vauxhall VXR8 GTS-R

Na wyposażeniu GTS-R znajdą się m.in. potężne hamulce z tarczami o średnicy aż 410 milimetrów na przedzie, felgi o średnicy 20 cali, elektronika rozdzielająca moment obrotowy i siły hamowania pomiędzy poszczególne koła w zależności od potrzeby (torque vectoring), ogumienie Continental ContiSport Contact 5P, sportowe fotele w Alcantarze oraz systemy ostrzegające o zagrożeniu na drodze czy wspomagające parkowanie. Vauxhall wypuści na rynek zaledwie piętnaście egzemplarzy w cenie od 74,5 tysięcy funtów (obecnie to równowartość około 360 tysięcy złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij