Aktualności
30.05.2017

ADAC Zurich 24h Rennen Do ostatniej kropli

W niedzielę po południu zakończył się kolejny, 24-godzinny wyścig na Nürburgiringu, północną pętlę wliczając. Mordercza impreza każdego roku ściąga najnowsze maszyny klasy GT3 oraz auta torowe niższych klas, a wielu producentów wykorzystuje ją do przetestowania prototypów swoich najnowszych modeli, które na rynek trafią dopiero za kilka miesięcy.

W tym roku 24-godzinny wyścig na Nürburgiring Nordschleife (w takiej konfiguracji jedno okrążenie ma ponad 25,7 kilometrów długości, a najszybsze samochody pokonują je w czasie ośmiu minut i kilkunastu sekund), tytułowany oficjalnie jako ADAC Zurich 24h Rennen, rozegrano po raz czterdziesty piąty. Zgłosiło się do niego ponad 160 załóg i około 640 kierowców z całego świata, a w gronie potencjalnych zwycięzców znalazło się aż trzydzieści zespołów w samochodach klasy GT3 i nie tylko. W sobotę po południu do wyścigu wystartowało łącznie 156 samochodów.

ADAC Zurich 24h Rennen

Pole position do wyścigu wywalczył zespół Traum Motorsport, operujący modelem 003C ze stajni Scuderia Cameron Glickenhaus, który na Nordschleife w 24-godzinnym wyścigu i serii VLN startuje od kilku sezonów. SCG prowadziło przez pierwsze godziny wyścigu i całkiem nieźle radziła sobie również druga sztuka, która od samego początku zmagała się z małą pojemnością zbiornika paliwa. Niestety do pierwszego, upragnionego zwycięstwa SCG nie doszło. Jeden egzemplarz, uszkodzony już wcześniej, rozbił się w niedzielę rano, dołączając między innymi do dwóch Audi z grupy faworytów, a drugi regularnie tracił na tankowaniu.

ADAC Zurich 24h Rennen

Zwycięstwo w oglądanym na żywo przez około 205 tysięcy kibiców wyścigu rozstrzygnęło się w jego ostatnich 20 minutach i na dwóch ostatnich okrążeniach. Na mokrym po trafnej zmianie opon pierwszą pozycję odzyskało Audi zespołu Team Land, które wcześniej spadło w stawce w wyniku awarii elektroniki po 125 okrążeniach na prowadzeniu. Zwycięskie R8 LMS prowadzili Kelvin van der Linde, Christopher Mies, Connor De Phillippi i Markus Winkelhock, którzy pokonali 158 okrążeń. Była to już czwarta wygrana Audi od roku 2012!

ADAC Zurich 24h Rennen

Na drugim miejscu zameldowała się załoga Rowe Racing w BMW M6 GT3, a na trzecim wylądowała ekipa Audi Sport Team WRT w kolejnym Audi R8 LMS, które prowadził między innymi Marcel Fässler, trzykrotny zwycięzca 24-godzinnego Le Mans. Na Nordschleife tradycyjnie nie zabrakło również ciekawostek. Jedną z nich był występ prototypowych egzemplarzy modelu i30 N ze stajni Hyundai'a, zapowiedź pierwszego hot hatcha marki z prawdziwego zdarzenia. Dwie sztuki, wystawione w 10-samochodowej klasie SP3T (silniki turbo od 1,6 do dwóch litrów), przejechały łącznie 244 okrążenia, które odpowiadają ponad 6000 kilometrów. Najwyżej uplasowany egzemplarz był czwarty w klasie i 50 w generalce (linię mety osiągnęło 109 załóg).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje