Aktualności
24.04.2017

Volkswagen ID Crozz Droga rewolucji

W koncernie Volkswagena trwają intensywne prace and zapewnieniem marce przyszłości w świecie samochodów elektrycznych. Od kilku miesięcy uwidacznia je seria konceptów pod nazwą ID. Jako pierwszy na światło dzienne przyszedł kompaktowy ID, a potem pojawił się minibus ID Buzz. W tym miesiącu dołącza do nich trzeci projekt: crossover ID Crozz.

Koncepcyjny crossover z serii ID to światowa premiera tegorocznego salonu samochodowego w Szanghaju, który będzie otwarty dla zwiedzających jeszcze do dwudziestego ósmego kwietnia włącznie. Samochód powstał na modularnej platformie Electric Drive Matrix (MEB) jako crossover o profilu przypominającym coupe dla czterech osób, dla których przygotowano osobne fotele. Pojazd mierzy 4625 milimetrów długości, 1891 milimetrów szerokości oraz 1609 milimetrów wysokości i stoi na kołach z obręczami o średnicy 21 cali.

Volkswagen ID Crozz

ID Crozz jest technologicznym bliźniakiem konceptu Skoda Vision E, który pokazano na tej samej wystawie. W obu autach między osiami, w podłodze umieszczono paczkę baterii o pojemności 83 kilowatogodzin. Zasilają one dwa silniki elektryczne o łącznej, maksymalnie mocy 306 koni mechanicznych. Motor na przedniej osi ma 102 KM i 140 Nm, na tylnej 204 KM i 310 Nm. Crozz ma rozpędzać się maksymalnie do 180 kilometrów na godzinę, a na jednym ładowaniu ma pozwalać na przemieszczenie się na dystans do 500 kilometrów. Szybkie ładowanie baterii do 80% pojemności ze źródła 150 kW DC ma trwać tylko 30 minut.

Volkswagen ID Crozz

Koncept Volkswagena skrywa w sobie również nowe technologie w zakresie wyświetlania informacji, jak cyfrowa deska rozdzielcza, cyfrowe panele na drzwiach i wyświetlacz przezierny oraz autonomicznej jazdy, w tym tryb ID Pilot, w którym kierownica układa się w pozycję spoczynku, a maszyna porusza się bez potrzeby ingerencji człowieka. Inne nowości do system filtrowania i izolacji powietrza w kabinie CleanAir oraz oświetlenie wewnętrzne, którym można sterować gestami. Pierwsze samochody elektryczne niemieckiej marki z serii ID mają trafić do produkcji w 2020 roku. Od roku 2025 koncern zamierza sprzedawać co najmniej milion samochodów elektrycznych rocznie.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje