Aktualności
14.04.2017

Jaguar F-Type Cztery cylindry

Jaguar kontynuuje operacje na sportowym modelu F-Type, dzięki którym maszyna będzie mogła trafić do jeszcze szerszego grona odbiorców i zagrozić jeszcze większej liczbie samochodów konkurencji. Model, który został odświeżony w styczniu, dostępny będzie teraz w bazowej wersji z nowym silnikiem o czterech cylindrach.

F-Type oferowany był dotychczas z jednostkami o sześciu lub ośmiu cylindrach i mocy od 340 do 575 koni mechanicznych, napędem na tył lub wszystkie cztery koła oraz z automatycznymi lub ręcznymi skrzyniami biegów. Od teraz ofertę zamiast jednostki V6 otwierać będzie czterocylindrowy, rzędowy motor z rodziny Ingenium o pojemności dwóch litrów, najmocniejszy tego typu silnik w katalogu Jaguara. Turbodoładowana, benzynowa jednostka przyniesie 300 koni mechanicznych (rekordowe w F-Type 150 koni z jednego litra), 400 niutonometrów oraz znacznie mniejsze zużycie paliwa i emisję szkodliwych spalin.

Jaguar F-Type

Rzędówka czwórka z opatentowanym przez Jaguara sterowaniem zaworami oraz dolotem współpracować będzie z automatem Quickshift o ośmiu przełożeniach, za pośrednictwem którego cała moc popłynie tylko na tylną oś (wariantu AWD nie przewidziano). Tak wyposażony F-Type o macie około 1525 kilogramów w przypadku coupe i 1545 kilogramów w przypadku kabrioletu - o 52 kilogramy mniej od wersji V6 - ma rozpędzać się do setki w czasie 5,7 sekund, a jego prędkość maksymalna ograniczona będzie do 250 km/h. Jaguar deklaruje zużycie paliwa na poziomie 7,2 litrów na sto kilometrów (według obowiązujących w Europie norm pomiarowych). Zbiornik paliwa zmieści 63 litry.

Jaguar F-Type

Czterocylindrowy F-Type da się poznać przede wszystkim po nowych felgach o średnicy osiemnastu cali oraz jednej końcówce wydechu na środku. Wraz z nowym silnikiem do pojazdu trafiło przeprojektowane zawieszenie. W środku trafimy między innymi na nowe fotele, system Touch Pro, aluminiowe detale, lusterko bez ramki oraz jeszcze więcej systemów wspomagających kierowcę, między innymi systemy pilnujące ograniczeń prędkości, znaków drogowych i samopoczucia osoby kierującej (Adaptive Speed Limiter, Traffic Sign Recognition, Driver Condition Monitor). Na terenie Wielkiej Brytanii czterocylindrowy F-Type został wyceniony na 49,9 tysięcy funtów. Obecnie to około ćwierć miliona złotych.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje