Aktualności
27.02.2017

Red Bull RB13 Szczęśliwa trzynastka

Red Bull Racing od trzech sezonów nie jest najmocniejszym składem w Formule 1, ale cztery tytuły mistrzowskie konstruktorów i kierowców w latach 2010-2013 zobowiązują do nie schodzenia poniżej pewnego poziomu. Ostatnie trzy sezony podsumowały to dwoma tytułami wicemistrzów konstruktorów. W tym roku za kolejnymi trofeami gonić będą bolidy o oznaczeniu RB13.

Maszyna znacząco obiega od zeszłorocznej konstrukcji. W ramach tegorocznych zmian przepisów poszerzono opony pracujące na obu osiach na felgach o średnicy 13 cali. Gumy z przodu we wszystkich bolidach mają teraz 305 zamiast 245 milimetrów, a z tyłu aż 405 zamiast 325 milimetrów. Szersze jest przednie skrzydło o odchodzących ku tyłowi ramionach. Szersze, niższe i wysunięte bardziej ku tyłowi jest tylne skrzydło. Dłuższy, szerszy i niższy jest dyfuzor. Szerokość całego samochodu zwiększyła się z 1,8 do dwóch metrów, jego minimalną masę podniesiono z 702 do 728 kilogramów, a limit paliwa na jeden wyścig zwiększono ze 100 do 105 kilogramów.

Red Bull RB13

Red Bull Racing od 2007 roku korzysta z jednostek napędowych Renaulta i nie inaczej jest tym razem, ale od ubiegłego roku układy te firmowane są dla niepoznaki w ramach umowy sponsorskiej przez szwajcarską firmę TAG Heuer. To hybrydowe systemy z 1,6-litrowymi, benzynowymi silnikami V6 z turbodoładowaniem, 8-stopniowymi skrzyniami biegów, litowo-jonowymi bateriami oraz systemami odzyskiwania energii kinetycznej i cieplnej. Te ostatnie zbierają energię elektryczną, która może być w trakcie wyścigu wykorzystana w postaci zastrzyków dodatkowych 163 koni mechanicznych mocy (ilość energii, a tym samym czas wykorzystania dodatkowej mocy są ograniczone). Red Bull podaje, że silnik spalinowy dostarcza około 900 KM, a od dłuższego czasu mówi się, że niektóre zespoły osiągną w tym roku pułap 1000 KM!

Red Bull RB13

Austriacki zespół nie zmienia w tym roku swoich kierowców. Dla Red Bull Racing w dalszym ciągu jeździć będą Daniel Ricciardo z Australii i Max Verstappen z Holandii, który przesiadł się do Red Bulla z Toro Rosso po czterech pierwszych wyścigach ubiegłego roku. Ricciardo oglądamy w Formule 1 od 2011 roku. Od tamtego czasu wygrał w czterech wyścigach, 18 razy stawał na podium i dwa razy został drugim wicemistrzem świata (w roku 2014 i 2016). Verstappen, który w tym roku będzie obchodził swoje dwudzieste urodziny, startuje jako nastolatek od sezonu 2015. W swojej karierze wygrał w jednym wyścigu i siedem razy był na podium. Red Bull zakończył ubiegłoroczny sezon na miejscu drugim w klasyfikacji generalnej konstruktorów.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje