Aktualności
18.02.2017

Williams FW40 Pierwsze spojrzenie

W przyszłym tygodniu zespoły Formuły 1 pokażą swoje zupełnie nowe bolidy: Mercedes maszynę, która będzie bronić tytułów mistrzów świata, a cała reszta maszyny, które będą starały się zdetronizować dominujący od kilku lat, niemiecki zespół. Przed szereg wyszedł Williams, który wczoraj pokazał pierwsze wizualizacje modelu FW40.

W minionym sezonie drużyna 74-letniego Franka Williamsa startowała z modelem o oznaczeniu FW38. Bolid pozwolił na uplasowanie się na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej zespołów i jeden występ na podium. W tym roku brytyjska formacja przeskakuje o dwa numery z okazji 40-lecia swojej działalności. FW40 w myśl dużych zmian przepisów prezentuje nową koncepcję aerodynamiczną - szersze przednie skrzydło i podłoga, przesunięte do tyłu i obniżone tylne skrzydło, szerszy, dłuższy i wyższy dyfuzor i inne - oraz szersze aż o blisko jedną czwartą ogumienie (z tyłu szerokie na aż 405 milimetrów), za które odpowiada firma Pirelli.

Williams FW40

Williams od sezonu 2014 korzysta z jednostek napędowych Mercedesa i nie inaczej jest w przypadku FW40. Hybrydowy bolid skrywa w sobie turbodoładowane V6 o pojemności 1,6 litra oraz systemy odzyskiwania energii kinetycznej i cieplnej, które konwertowane są na energię elektryczną. Przepisy ograniczyły koszty zakupu jednostek przez drużyny, które nie mają własnych oraz ilość elementów zapasowych, ich wagę, rozmiary, materiały i ciśnienie doładowania. Maksymalna moc: w tym roku ma być przekroczone 1000 KM! Masę bolidów zwiększono z minimum 702 do 728 kilogramów (bez paliwa, ale wliczając kierowcę).

Williams FW40

W zespole Williamsa w tym roku będzie jeździł Felipe Massa. Brazylijczyk w połowie listopada ruszył do ostatniego wyścigu w sezonie z myślą o końcu kariery. Zdanie zmienił gdy na początku grudnia zupełnie niespodziewanie swoje odejście z Formuły 1 ogłosił po zdobyciu upragnionego tytułu mistrza świata Nico Rosberg. Rosberga w Mercedesie zastąpi Valtteri Bottas, na którego miejsce w Williamsie wskakuje właśnie Massa, jeden z najbardziej doświadczonych kierowców w obecnej stawce (250 startów). Drugim kierowcą Williamsa będzie 18-letni Lance Stroll z Kanady, który w ubiegłym roku wywalczył mistrzostwo Europy w Formule 3.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje