Aktualności
31.01.2017

Rolls-Royce Phantom VII Ostatnia sztuka

Fabrykę Rolls-Royce'a w Goodwood opuścił ostatni egzemplarz limuzyny Phantom siódmej generacji, jednego z najbardziej luksusowych samochodów współczesnego świata. Brytyjska marka, która w ubiegłym roku sprzedała bliską swojemu rekordowi wczechczasów liczbę 4011 samochodów, pokaże jego następcę dopiero za kilkanaście miesięcy.

Pierwszy Rolls-Royce noszący nazwę Phantom - z angielskiego "Zjawa" - pojawił się ponad 90 lat temu. Dzisiejszy Phantom VII zadebiutował trzynaście lat temu jako pierwszy, seryjnie produkowany pojazd marki pod rządami koncernu BMW. W ciągu kilkunastu lat maszyna doczekała się dwóch serii, wersji coupe, wersji kabriolet i dziesiątek edycji limitowanych, wymyślanych przez samego producenta oraz przez jego bogatych klientów. W ubiegłym roku na pożegnanie dwudrzwiowych modeli przygotowano limitowaną do 50 sztuk edycję Zenith Collection. Teraz pożegnano się również z pełnowymiarową limuzyną.

Rolls-Royce Phantom VII

Opracowanie Phantoma VII i wdrożenie go do produkcji zajęło jego konstruktorom tylko pięć lat. Samochód odsłonięto przed całym światem w pierwszych dniach stycznia 2003 roku. Maszynę powstałą na aluminiowym podwoziu wyposażono w zupełnie nowy, wolnossący silnik V12 o pojemności 6,75 litrów i mocy ponad 450 koni mechanicznych. W roku 2012 pojazd przeszedł gruntowną modernizację, obejmującą między innymi podniesienie parametrów jednostki napędowej do 460 koni mechanicznych oraz 720 niutonometrów. Zanim doszło do umieszczenia pod maską V12 firma pracowała również nad... silnikiem V16!

Rolls-Royce Phantom VII

Ostatni egzemplarz Phantoma siódmej generacji, który opuścił w tym tygodniu Goodwood to model z wydłużonym rozstawem osi zbudowany dla pewnego kolekcjonera. Samochód wyróżnia się między innymi malunkiem wielkiego statku pasażerskiego z lat trzydziestych minionego stulecia, skórzaną tapicerką w odcieniu Powder Blue, ręcznymi naszywkami mającymi przypominać fale oceanu, lakierem Blue Velvet, statuetką Spirit of Ecstasy ze srebra oraz zegarem z pierścieniem z 24 strefami czasowymi, który ma przywoływać na myśl wehikuł czasu ze słynnej książki HG Wellsa.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje