Aktualności
27.12.2016

Citroen C3 WRC Nowa ofensywa

Do startu kolejnego sezonu rajdowych mistrzostw świata, w których zobaczymy zupełnie nowe auta klasy WRC zostały już tylko niecałe cztery tygodnie. Na rajdowe szlaki ruszy między innymi Citroen, który wraca do rywalizacji w pełnym wymiarze po krótkiej przerwie. Francuską markę reprezentować będą kierowcy w modelu C3 WRC, którego koncept pokazano we wrześniu.

Zmiany w przepisach sprawiły, że przyszłoroczne rajdówki wyglądają niczym za najlepszych lat słynnej grupy B. Każdy samochód pokrywa rozbudowane ospoilerowanie - od lotek z przodu, poprzez otwory powycinane w każdym z nadkoli po potężne skrzydło z tyłu. Nie inaczej jest w przypadku nowego C3 WRC, który został pokazany w tym miesiącu w Abu Dhabi. To następca tak utytułowanych modeli, jak Xsara Kit-Car (2 wygrane rajdy), DS3 WRC (26 wygranych), Xsara WRC (32 wygrane) oraz C4 WRC (36 zwycięstw) i kolejny etap działalności marki, która ma za sobą 3-letni program wyścigowy w mistrzostwach świata WTCC (po trzy tytuły mistrzowskie kierowców i konstruktorów).

Citroen C3 WRC

C3 WRC napędzany jest 4-cylindrową jednostką benzynową o pojemności 1,6 litra z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa, która wywodzi się z torowego C-Elysee WTCC. Moc jednostki sięga 380 koni mechanicznych, nawet o jedną piątą więcej, niż w wozach WRC poprzedniej generacji, a moment obrotowy dochodzi do okolic 400 niutonometrów. Cała moc przenoszona jest stale na wszystkie cztery koła za pomocą sekwencyjnej skrzyni o sześciu biegach. Zgodnie z przepisami samochód musi ważyć minimum 1190 kilogramów (1350 kilogramów z załogą).

Citroen C3 WRC

Nowym Citroenem w przyszłym roku w wystartuje od dwóch do czterech załóg w barwach ekipy Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team. Samochód prowadzić będą Kris Meeke (73 rajdy WRC na koncie, trzy wygrane), Craig Breen (37 rajdów), Stephane Lefebvre (26 rajdów) oraz Sheikh Khalid Al Qassimi (65 rajdów). Francuska marka nastraja się na wygranie w przyszłym roku kilku rajdów, a na sezon 2018 planuje atak na tytuły mistrzowskie. Od 1999 roku kierowcy Citroena wygrali w 96 rajdach WRC (78 razy Sebastien Loeba), 238 razy stawali na podium, zdobyli dziewięć tytułów mistrzów świata kierowców i osiem konstruktorów. Nowy sezon rusza 20 stycznia od Rajdu Monte Carlo.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje