Aktualności
07.10.2016

GLM G4 Zmiana kierunku

Kilka lat temu holenderskie Savage Rivale pokazało światu własną wizję luksusowego grand tourera o nazwie Roadyacht. Firma pojawiła się na kilku różnych wystawach, w tym Top Marques Monaco, po czym słuch po niej zaginął. Ale tylko pozornie: Holendrzy robili cały czas swoje, a dziś są częścią nowego projektu japońskiego GLM.

Savage Rivale rozpoczęło prace nad swoim samochodem kilkanaście lat temu, a pierwszy prototyp pokazało w Monako w 2009 roku. Nietypowy, czteroosobowy Roadyacht z czterema, unoszonymi do góry w przeciwnych kierunkach drzwiami został zaprojektowany jako coupe i kabriolet, a w roku 2012 do prototypów modeli drogowych dołączył samochód wyścigowy. Firma sprzedała dwa z planowanych dwóch egzemplarzy maszyny torowej i obecnie skupia się nad dopuszczeniem do zwykłego ruchu drogowego dwóch prototypów. I współpracuje z działającym od 2010 roku japońskim GLM.

GLM G4

GLM od początku działalności skupia się na nowych technologiach i samochodach elektrycznych. Pierwszy model wypuszczono w 2014 roku. Była nim elektryczna wersja małego roadstera Tommykaira ZZ, którego kolejne ewolucje pod różnymi postaciami budowane są od połowy lat dziewięćdziesiątych. Maszyna opracowana wspólnie z Holendrami, supercoupe G4, to kolejny krok na ścieżce innowacji. Samochód miał swoją światową premierę na tegorocznej wystawie w Paryżu, która otwarta jest dla zwiedzających jeszcze do szesnastego października.

GLM G4

GLM G4 napędzany jest przez dwa silniki elektryczne, które dostarczają maksymalnie 540 koni mechanicznych oraz 1000 niutonometrów. Samochód na rozpędzać się do stu kilometrów na godzinę w czasie 3,7 sekund i rozwijać prędkość maksymalną 250 km/h. Twórcy auta określają jego zasięg, mierzony według norm NEDC, na maksymalnie 400 kilometrów. Planów na produkcję nie ma. G4 służy przede wszystkim jako demonstracja możliwości GLM i Savage Rivale, które przekształca się w studio projektowe ukierunkowane przede wszystkim na samochody, łodzie i budynki.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje