Aktualności
05.10.2016

Chevrolet Camaro 50th Anniversary Edition

W ostatnich dniach września minęło dokładnie pięćdziesiąt lat od sprzedaży pierwszego egzemplarza Chevroleta Camaro, maszyny, która wpisywała się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w nurt najbardziej rozchwytywanych pony i muscle carów. Camaro oferowane jest nieustannie od roku 1967 i doczekało się już szóstej generacji.

Pierwsze Camaro w historii sprzedano dokładnie 29 września 1966 roku (w tym czasie w USA rozchodzą się już modele rocznikowe na kolejny rok). W tamtych czasach niczym nie skrępowane maszyny z tej serii dysponowały silnikami V8 o pojemności sięgającej 6,5 litrów i mocy dochodzącej do 380 koni mechanicznych (gamę otwierały modele o mocy około 140 KM). Druga generacja weszła na rynek równie mocnym uderzeniem, ale już w roku 1975 nowe normy emisji spalin i zużycia paliwa zredukowały moc najmocniejszych wersji do zaledwie 155 koni mechanicznych. W roku 1996 po raz pierwszy od lat siedemdziesiątych przekroczono 300 koni i do przełomu wieków czwartej generacji Camaro udało wspiąć się do okolic 325 KM.

Chevrolet Camaro 50th Anniversary

W poprzedniej generacji puściły wszelkie zahamowania. Najsłabsze Camaro piątej serii zbliżało się do trzech setek mechanicznych rumaków, a najmocniejsze dysponowało mocą prawie 590 koni mechanicznych. W maju ubiegłego roku zadebiutowało Camaro szóstej generacji. Teraz model dostępny będzie w USA w specjalnej, urodzinowej wersji 50th Anniversary Edition, która obejmuje coupe i kabriolety w wydaniach 2LT oraz 2SS. Napędzają je 340-konne, widlaste szóstki lub - w jedynej, właściwej konfiguracji - widlaste ósemki o pojemności 6,2 litrów i mocy 461 koni mechanicznych. Czterocylindrowych Camaro - a są o zgrozo i takie! - oferta urodzinowa nie obejmuje.

Chevrolet Camaro 50th Anniversary

Z czym Camaro 50th Anniversary Edition się je? To okolicznościowe logotypy, kolorowe pasy na karoserii, lakier Nightfall Gray Metallic, 21-calowe felgi, pakiet nadwoziowy RS Appearance Package dla 2LT, specjalnie wykończony, chromowany grill, splitter w kolorze karoserii, w 2LT pomarańczowe zaciski hamulców, tapicerka z czarnej skóry z wkładami z zamszu i pomarańczowym szyciem oraz inne detale karoserii i wnętrza. W ciągu pięciu dekad Chevrolet sprzedał na całym świecie ponad pięć milionów egzemplarzy Camaro. Dziś jego największymi konkurentami są Ford Mustang oraz Dodge Challenger.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje