Aktualności
12.09.2016

Jaguar I-Type 1 Wyścig innowacji

Jaguar po kilku latach przerwy wraca oficjalnie na tory wyścigowe całego świata i wyścigów na najwyższych szczeblach. Marka, która przyczyniła się do niejednej zmiany technologicznej również i tym razem postawi na wątki przyszłościowe. Jaguara będziemy mogli zobaczyć w nadchodzącym sezonie elektrycznej Formule E!

O zaangażowaniu się koncernu Jaguar Land Rover w Formułę E było wiadomo już od grudnia ubiegłego roku, ale dopiero teraz Brytyjczycy odsłonili wszystkie karty. Sponsorem tytularnym fabrycznego zespołu Jaguar Racing będzie firma Panasonic, a na tory zostanie wypuszczony bolid o oznaczeniu I-Type 1, pierwszy, elektryczny samochód wyścigowy w historii marki. Partnerstwo z japońskim gigantem ma dać owoce także w postaci nowych możliwości samochodów Jaguara i Land Rovera produkowanych seryjnie.

Jaguar I-Type 1

I-Type 1 zadebiutuje w akcji już za niecały miesiąc w Hong Kongu podczas pierwszej eliminacji trzeciego sezonu Formuły E. Bolidy w tej serii obowiązują identyczne podwozia z włókien węglowych, nowe karoserie oraz ograniczenie mocy do 272 koni mechanicznych (okrągłe 200 kilowatów), które wystarczają na przekroczenie setki w niecałe trzy sekundy i rozpędzenie się na ulicach miast do 225 km/h. W pierwszym sezonie przy samochodzie nie wolno było grzebać. Od drugiego każdy zespół może stosować własne silniki, przetwornice oraz skrzynie biegów. Jaguar I-Type 1

Samochody Jaguara poprowadzi 33-letni Adam Carroll z Irlandii Północnej oraz 22-letni Mitch Evans z Nowej Zelandii. Pierwszy ma za sobą starty w F3, GP2, A1GP, IndyCar oraz WEC, drugi miał póki co okazje walczyć między innymi w GP3 i GP2. Na trzeci sezon Formuły E ma złożyć się czternaście eliminacji, ostatnie w czerwcu przyszłego roku. Wystartuje w nich dziesięć zespołów, w tym drużyny takich marek, jak Audi, DS, Renault oraz Faraday. W dwóch poprzednich sezonach mistrzami świata zostali kolejno Nelson Piquet oraz Sebastien Buemi.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje