Aktualności
15.08.2016

Koenigsegg Agera XS Obywatel USA

Koenigsegg idzie w ślady Pagani i rusza na podbój Ameryki Północnej, do której jego samochody nie miały dotychczas oficjalnie wjazdu. Pierwszy samochód szwedzkiej marki z homologacją do poruszania się po publicznych drogach USA zadebiutuje lada dzień podczas tegorocznego Monterey Car Week. Będzie nim model o nazwie Agera XS.

Agera XS to jeden z egzemplarzy modelu Agera RS, który przemianowano na specjalne życzenie właściciela. Koenigsegg oferuje serię RS od pierwszych miesięcy ubiegłego roku, w którym wyparła ona z oferty Agerę R. Pojazd pomalowano w kolorze Karosserie Orange, a centralne panele karoserii łącznie ze zdejmowanym dachem oraz potężne ospoilerowanie pozostanowiono w nagim karbonie. XS od standardowych RS odróżnia się przede wszystkim pakietem aerodynamicznym, między innymi powiększonym skrzydłem z tyłu.

Koenigsegg Agera XS

Maszyna zasilana jest podwójnie turbodoładowanym silnikiem V8 o pojemności pięciu litrów, który współpracuje z 7-stopniową skrzynią biegów firmy Cima oraz opracowanym przez Koenigsegga mechanizmem różnicowym E-Diff. Agera RS wyposażona jest między innymi w poduszki powietrze, regulowane pedały i kolumnę kierownicy, regulowane w sześciu kierunkach fotele, węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe, sportowy ABS, system kontroli trakcji KES, adaptacyjne amortyzatory, regulację prześwitu, baterię LifePo4, system Apple CarPlay oraz system monitorowania opon.

Koenigsegg Agera XS

Agera RS dysponuje mocą blisko 1200 koni mechanicznych i maksymalnym momentem obrotowym dokładnie 1280 niutonometrów, które przenoszone są wyłącznie na tylne koła z 20-calowymi obręczami i ogumieniem w rozmiarze 345/30. W stanie gotowym do jazdy, z wszystkimi płynami na pokładzie, samochód waży jedynie 1395 kilogramów. Osiągi? Koenigsegg od jakiegoś czasu pomija ten temat, ale przedziały operowania Agery RS są dość oczywiste: sprinty do setki w czasie nie przekraczającym trzech sekund i prędkość maksymalna przekraczająca 400 km/h. Całą serię RS zaplanowano na zaledwie 25 egzemplarzy.

Koenigsegg Agera XS

Amerykańska Agera XS zostanie pokazana w tym tygodniu podczas McCall's Motorworks Revival oraz The Quail Motorsport Gathering, jednych z wielu elementów Monterey Car Week, który zacznie się już jutro i zakończy się prestiżowym konkursem elegancji Pebble Beach. Obok unikatowej XS stanie hybrydowy model Regera, jeden z najmocniejszych i najbardziej rewolucyjnych samochodów naszych czasów. Maszynę, w której pozbyto się tradycyjnej skrzyni biegów, napędza silnik spalinowy oraz silniki elektryczne, które wspólnymi siłami dostarczają przeszło półtora tysiąca koni mechanicznych. Regera ma rozpędzać się do prędkości 300 kilometrów na godzinę w czasie... zaledwie 10,9 sekund!

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje