Aktualności
21.05.2016

BMW 2002 Hommage Moc turbo

BMW kontynuuje rozpoczętą kilka lat temu tradycję budowania co roku konceptów w hołdzie najważniejszym modelom w swojej historii. Tym razem ruchomy pomnik za zasługi wystawiono modelowi 2002, a w szczególności wersji 2002 Turbo, która w roku 1973 jako pierwsza przecierała w Europie szlak drogowym samochodom z turbodoładowaniem.

Kompaktowe coupe serii 02 pojawiło się na świecie dokładnie pięćdziesiąt lat temu i miało ogromny wpływ na wizerunek, którym marka BMW cieszy się do dnia dzisiejszego, a także wyniki finansowe marki. Model 2002 Turbo był pierwszym, produkowanym na dużą skalę samochodem europejskim wyposażonym w silnik z turbosprężarką. Pod jego maską pracowała rzędowa, czterocylindrowa jednostka o pojemności niespełna dwóch litrów i mocy 170 koni mechanicznych. Auto w takim wydaniu, przygotowywane od kilku lat wcześniej również w różnych wersjach wyścigowych, produkowano tylko przez rok. Sprzedano 1672 egzemplarze.

BMW 2002 Hommage

Dziś o sukcesach całej serii 02 przypomina koncept 2002 Hommage w specjalnie opracowanym na jego premierę kolorze Space Race Metal, który pokazano światu przy okazji tegorocznego Concorso d'Eleganza Villa d'Este we Włoszech. Na miejsce sprowadzono również poprzednie projekty z tej serii: 3.0 CSL Hommage R, 328 Hommage i M1 Hommage oraz jeszcze starsze koncepty BMW Mille Miglia i Mini ACV 30, a także jednoślady z BMW Motorrad. Za najnowszy projekt odpowiada zespół, którym kieruje Karim Habib, szef stylistów w BMW Automobiles.

BMW 2002 Hommage

Na zewnątrz 2002 Hommage jest pełne odniesień do 2002 Turbo: od trójkolorowych pasów oddziału M, przez napis "turbo", który będzie najlepiej widoczny w samochodach czekających na wyprzedzenie, czarny pas biegnący po boku karoserii, poszerzone nadkola, okrągłe reflektory po "nos rekina". Na temat warstwy technologicznej auta BMW jak zwykle nie informuje. Można jedynie domyślać się, że pod maską trafimy na jedną z wielu jednostek z rodziny TwinPower Turbo, której członkowie rozsiani są po każdym segmencie oferty marki z Monachium od trzech po dwanaście cylindrów.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje