Aktualności
12.04.2016

Hennessey Venom GT Spyder Rekord prędkości

Hennessey Performance Engineering, jeden z najbardziej znanych tunerów ze USA, obchodzi w tym roku ćwierćwiecze swojej działalności. Okrągła rocznica stała się pretekstem do kolejnej próby bicia rekordu prędkości maksymalnej wśród samochodów dopuszczonych do zwykłego ruchu drogowego. Tym razem bohaterem stał się model Venom GT Spyder.

Venom GT, wywodzący się z Lotusa Elise/Exige oferowany jest przez Hennesey'a od 2010 roku jako coupe z podwójnie turbodoładowanym, 7-litrowym silnikiem V8 o mocy aż 1261 koni mechanicznych przy masie tylko 1244 kilogramów. W styczniu 2013 roku Amerykanie oficjalnie zapisali się w "Księdze Rekordów Guinnessa" z czasem 13,63 sekund w sprincie 0-300 km/h i 14,51 sekund w próbie 0-200 mph. Cztery miesiące później Venom GT rozpędził się do 427,6 km/h, a w lutym 2014 roku rozwinął prędkość 435,31 km/h. Oba wyniki padły w pojedynczych przejazdach.

Hennessey Venom GT Spyder

W grydniu 2011 roku Hennessey ukończył pierwszy egzemplarz pozbawionego dachu Venoma GT Spyder, który w listopadzie 2015 roku został zmodernizowany i podkręcony aż do 1471 koni mechanicznych na paliwie E85. Auto w teorii miało rozpędzać się do ponad 450 km/h. Założenia te zweryfikowano niedawno na prawie 4,7-kilometrowym pasie startowym w Lemoore w Kalifornii, należącym do marynarki wojennej USA. W próbie, podczas której w rolę niezależnych obserwatorów wcielili się przedstawiciele Racelogic, firmy produkującej sprzęt pomiarowy, samochód rozpędził się do 427,4 km/h! Na więcej zabrakło pasa.

Hennessey Venom GT Spyder

Niestety Hennessey po raz kolejny nie podjął się nadania rekordowi jeszcze większego znaczenia, to jest ustanowienia go w przejazdach w dwóch kierunkach, które pozwalają częściowo wyeliminować czynniki losowe i potwierdzić powtarzalność całego wyczynu. W ten sposób bite i mierzone są oficjalne rekordy od ponad stu lat. Zasada ta została pominięta również przez poprzednich rekordzistów, markę Bugatti. Francuska firma na początku 2013 roku modelem Veyron Grand Sport Vitesse podniosła poprzeczkę w jednym przejeździe do 408,84 km/h.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje