Aktualności
18.03.2016

Aston Martin AM-RB 001 Rozpierająca energia

Zaskoczył Was ponad ośmiusetkonny, torowy Vulcan? Zaskoczył Was grand tourer DB10 zbudowany specjalnie dla filmowego Jamesa Bonda? A elektryczna limuzyna Rapide albo koncept SUV'a o oznaczeniu DBX? To co powiecie na hipersamochód nowego pokolenia, który Aston Martin przygotuje we współpracy z czterokrotnymi mistrzami świata Formuły 1?

Od kilku miesięcy mówiło się nieoficjalnie o przymiarkach Aston Martina do powrotu do Formuły 1, a jedna z najbardziej odważnych wersji przyszłych wydarzeń wróżyła przejęcie przez Brytyjczyków jednego z zespołów. Nic takiego nie będzie miało póki co miejsca. Aston Martin jako "Partner Innowacji" połączy siły z zespołem Red Bull Racing, który sięgnął po mistrzostwa świata konstruktów w latach 2010-2013. Logo marki, widzianej ostatni raz w F1 w latach sześćdziesiątych, pojawi się na najnowszym bolidzie Red Bulla, maszynie o oznaczeniu RB12 z układem napędowym firmowanym przez TAG Heuer.

Red Bull RB12

Za tym z pozoru symbolicznym aktem kryje się o wiele większe przedsięwzięcie, projekt o kryptonimie AM-RB 001. Taką właśnie nazwę nosi wspólne przedsięwzięcie specjalistów Aston Martina, Red Bull Racing oraz AF Racing, które od 2005 roku pracuje nad wyścigowymi modelami brytyjskiej marki. AM-RB 001 to projekt zupełnie nowego, przełomowego hipersamochodu, za którego postać odpowiedzialny będzie Marek Reichman, szef stylistów Aston Martina od 2005 roku oraz sam Adrian Newey, szef techniczny Red Bull Racing, twórca aż dziesięciu bolidów Williamsa, McLarena i Red Bulla, które sięgnęły po mistrzostwo świata konstruktorów w Formule 1.

Aston Martin AM-RB 001

Newey: "Od wieku sześciu lat miałem dwa cele w życiu: zaangażować się w projektowanie samochodów wyścigowych oraz projektowanie super samochodu. Ten pierwszy cel ukształtował moją całą dotychczasową karierę. Drugi zawsze mi umykał, pozostawiając przez te wszystkie lata stos szkiców i bazgrołów. Sama myśl o realizacji niektórych z pomysłów z Markiem i ekipą Aston Martina jest ogromnie ekscytująca. To przedsięwzięcie pozwoli nam na przeniesienie technologii, które opracowaliśmy na potrzeby Formuły 1 na zupełnie nową arenę." Szczegóły projektu AM-RB 001 pozostają na chwilę obecną tajemnicą.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje