Aktualności
12.03.2016

Rimac Concept_S Inna skala

Gotowe do produkcji, elektryczne coupe Concept_One o mocy przeszło tysiąca koni mechanicznych to nie jedyna nowość od Rimac Automobili w tym miesiącu. Chorwacka firma obok modelu, który wyjedzie na drogi publiczne na kończącym się za kilka dni salonie w Genewie wystawiła również coupe Concept_S. Maszyna rozwija 200 km/h w czasie... 5,6 sekund!

Concept_S to zły brat bliźniak 1088-konnego modelu Concept_One. Torowe coupe odziano w zapewniający dodatkowy docisk aerodynamiczny body kit, w wyłożonej Alcantarą kabinie posadzono dwa kubełkowe fotele, a w ramach jego układu napędowego z systemem Rimac All Wheel Torque Vectoring_S znalazły się jeszcze wydajniejsze silniki elektryczne oraz baterie, które pracują pod napięciem 650 V i mieszczą do 82 kWh energii elektrycznej. Concept_S w porównaniu do Concept_One stracił kilkadziesiąt kilogramów i zyskał kilkaset koni mechanicznych oraz kilkaset niutonometrów.

Rimac Concept_S

Cztery silniki elektryczne, po dwa na każdej osi (na przedniej o mocy dochodzącej do 500 kW, na tylnej 600 kW), dostarczają w tym przypadku maksymalnie 1384 koni mechanicznych i 1800 niutonometrów. Każdy silnik połączony jest z osobną skrzynią biegów, z tyłu są to dwusprzęgłowe przekładnie dwustopniowe. Cały samochód waży 1800 kilogramów, a na jedną tonę przypada 769 koni mechanicznych. Concept_S ma rozpędzać się do 100 km/h w czasie 2,5 sekund, a do 300 km/h w jedyne 13,1 sekund. Robi wrażenie, ale już nie takie rzeczy widywało się w ostatnich miesiącach. Ale to nie wszystko.

Rimac Concept_S

W sprincie od zera do 200 kilometrów na godzinę Concept_S ma wykręcać zatrważające 5,6 sekundy! Dla porównania: Bugatti Chiron w tym samym przedziale zadeklarował 6,5 sekund, Koenigsegg Regera 6,6 sekundy, a seryjny Rimac Concept_One 6,2 sekundy. Planów na sprzedaż samochodu na razie nie ma, a maszyna służy wyłącznie do demonstracji możliwości firmy. A możliwości już teraz są ogromne: Rimac Automobili ma na koncie współpracę z Koenigseggiem, budowę samochodu na Pikes Peak International Hill Climb dla legendarnego Nobuhiro "Monster" Tajimy, prace nad elektrycznym motorowerem Greyp Bikes oraz coupe Volar-E, które powstało na zalecenie Unii Europejskiej.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje