Aktualności
08.03.2016

BMW Vision Next 100 Kolejne sto lat

Siódmego marca minęło dokładnie sto lat od zarejestrowania Bayerische Flugzeug-Werke, firmy produkującej silniki lotnicze, która kilka lat później zmieniła nazwę na Bayerische Motoren-Werke i rozszerzyła działalność między innymi o produkcję samochodów. Dziś BMW jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych marek na świecie.

Stulecie działalności przypieczętowano konceptem Vision Next 100, który odsłonięto podczas uroczystej gali w Monachium. Przyszłość motoryzacji jawi się według jego twórców jako świat z maszynami dopasowującymi się do indywidualnych potrzeb użytkowników, które pozwolą zaoszczędzić czas, poprawić samopoczucie i wizerunek. Czteroosobowy pojazd z unoszonymi do góry drzwiami oraz systemem Alive Geometry mógłby pracować w jednym z dwóch trybów jazdy - Boost lub Ease - w których zmieniałby się wygląd i funkcje jego kabiny oraz karoserii z ruchomymi elementami z nowego typu materiałów.

BMW Vision Next 100

Tryb Ease odpowiadałby potrzebie autonomicznej jazdy, w trakcie której każdy z pasażerów mógłby oddać się dowolnym czynnościom, korzystając z łączności z całym światem, wszystkie fotele mogłyby zostać zwrócone ku sobie, a szyby przyciemnione. W trybie Boost z deski rozdzielczej wysuwałaby się kierownica, a pokładowe systemy podpowiadałyby kierowcy na przykład linię optymalnego pokonywania zakrętu, prędkość i stopień skrętu kierownicy. We wszystkich przeobrażeniach uczestniczyłoby blisko 800 niewielkich trójkątów, które wkomponowano w deskę rozdzielczą oraz karoserię. Jak byłby napędzany Vision Next 100? Na ten temat BMW nie dyskutuje.

BMW Vision Next 100

Koncept Vision Next 100 będzie częścią całej serii uroczystości pod tytułem "Iconic Impulses", które okrążą trzy kontynenty. Projekt zostanie pokazany w Chinach, Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W Londynie dołączą do niego koncepty należących do BMW marek Mini oraz Rolls-Royce, a w Los Angeles pojawi się wizja motocykla przyszłości od BMW Motorrad. Specjalne wystawy z okazji stulecia marki zostaną zorganizowane również w gmachu BMW Welt oraz fabrycznym BMW Museum, a do rąk bibliofil trafi 13-częściowe wydawnictwo ze zbiorem esejów, reportaży, wywiadów i innych tekstów poświęconych koncernowi.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje