Aktualności
21.02.2016

Haas VF-16 Zaprogramowany na sukces

W tym roku Formuła 1 powiększy się z dziewiętnastu do dwudziestu jeden eliminacji oraz z dziesięciu do jedenastu zespołów. Debiutującą drużyną będzie Haas F1 Team, pierwszy, amerykański zespół w Formule 1 od przeszło trzech dekad. Stoi za nim Haas Automation, gigant produkujący wszelkiego typu, sterowane numerycznie obrabiarki i maszyny.

Hass będzie debiutantem w Formule 1, ale działającej od 1988 roku firmie do sportów motorowych jest od dawna bardzo blisko. W pucharach National Association for Stock Car Auto Racing marka startuje nieprzerwanie od siedmiu sezonów, a początki jej przygód na amerykańskich torach sięgają roku 2003. Na pierwszy sezon w Formule 1 zespół stawia sobie bardzo ambitny cel: zdobycie punktów. Sztuka ta w ostatnich latach nie udała się żadnemu z debiutantów, którzy nie mieli za sobą bagażu doświadczeń innych formacji ze świata F1.

Haas VF-16

Pierwszy bolid Haas F1 Team w nawiązaniu do maszyn produkowanych przez Haas Automation będzie nosił oznaczenie VF-16. Maszyna będzie korzystać z układu napędowego produkcji Ferrari: 1,6-litrowego silnika V6 z turbodoładowaniem oraz systemów odzyskiwania energii kinetycznej i mechanicznej. Zaprojektowanie podwozia VF-16 powierzono włoskiej Dallarze, która pierwsze bolidy Formuły 1 przygotowała pod koniec lat osiemdziesiątych. Za swoją siedzibę Haas przyjął placówkę w Kannapolis w Północnej Karolinie, sąsiadującą z miejscówką zajmowaną przez zespół Stewart-Haas Racing, który startuje w NASCAR Sprint Cup Series.

Haas VF-16

Etatowymi kierowcami amerykańskiego zespołu będą 29-letni Romain Grosjean i 24-letni Esteban Gutierrez. Grosjean jeździł w minionym sezonie dla Lotusa, który został przejęty przez Renaulta. Urodzony w Genewie kierowca stanął w sezonie 2015 na podium Grand Prix Belgii, a w całej swojej karierze odwiedzał podium dziesięć razy. Nie wygrał jeszcze ani jednego wyścigu. Gutierrez w minionym roku jeździł dla Saubera, z którym w ani jednym wyścigu nie przedostał się na mecie do pierwszej dziesiątki. Meksykanin pierwsze i jedyne punkty w Formule 1 zdobył w swoim pierwszym sezonie w 2014 roku za siódme miejsce w Grand Prix Japonii.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje